zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pražské děti zachytily své zážitky s netopýry v literární a výtvarné soutěži

25.06.2016
Příroda
Ekologické vzdělání a výchova
Pražské děti zachytily své zážitky s netopýry v literární a výtvarné soutěži

Přes 250 dětí z pražských škol se zapojilo do soutěže, kterou v jarních měsících vyhlásila Česká společnost pro ochranu netopýrů v rámci projektu podpořeného Hlavním městem Prahou. Svoje zážitky na téma "Jak jsem potkal netopýry" ztvárnily děti formou obrázků, vyprávění a básniček. Slavnostní vyhlášení výsledků a předání cen vítězům proběhne ve čtvrtek 23. června ve Stanici přírodovědců DDM Hlavního města Prahy.


"Soutěž se uskutečnila v rámci vzdělávacího projektu "Poznej tajemný svět netopýrů II". Díky němu se žáci pražských škol mohli i v tomto školním roce zúčastnit výukových programů, přednášek a večerních vycházek do pražských parků zaměřených na bližší seznámení s netopýry. V návaznosti na uvedené akce pak byla vyhlášena výtvarná a literární soutěž, jejímž cílem bylo prohloubit zájem dětí i učitelů o tuto zajímavou skupinu savců a motivovat je k další spolupráci při jejich ochraně," přiblížila koordinátorka projektu Eva Cepáková z České společnosti pro ochranu netopýrů.
Výtvarné soutěže se zúčastnilo celkem 203 dětí ze základních i středních škol. Obrázky byly hodnoceny ve čtyřech věkových kategoriích. V první kategorii 5-7 let vyhrál Dan Kolář ze ZUŠ Marie Podvalové, v kategorii 8-10 let Dominika Smékalová rovněž ze ZUŠ Marie Podvalové, v kategorii 11-12 let Linda Francová ze ZUŠ Lounských a v kategorii 13-17 let Květa Šteflová z Karlínského gymnázia. Do literární soutě! že přispělo svými pracemi celkem 49 žáků. Vítězem kategorie 10-12 let se stala Kristýna Coufalová ze ZŠ Podbělohorská, v kategorii 13-18 let vyhrála Eliška Bártová ze ZŠ Jeremenkova. V každé soutěžní kategorii byly vybrány tři nejlepší práce, pro jejichž autory jsou připraveny diplomy a zajímavé věcné ceny. Kromě toho udělila porota ještě několik zvláštních cen mimo uvedené kategorie za ilustrované příběhy a anglické básničky. Podrobné informace o výsledcích soutěže včetně vítězných prací lze nalézt na www.ceson.org.
"Slavnostní vyhlášení a předání cen vítězům, které věnovala například Správa jeskyní ČR, Česká společnost ornitologická nebo Česká Wikipedie, proběhne ve čtvrtek 23. června od 17:30 hod. v prostorách Stanice přírodovědců DDM v Praze 5. Všechny zájemce srdečně zveme a zároveň moc děkujeme všem účastníkům soutěže za jejich snahu, učitelům pak za motivaci a vedení svých žáků. Těší nás velký zájem pražských škol o naše vzdělávací programy a doufáme, že uvedené! aktivity pomohou postupně zlepšit vnímání netopýrů u dětí i d! ospělých. Pozitivní vztah a dobrá informovanost veřejnosti jsou totiž velmi důležité předpoklady zajištění praktické ochrany netopýrů, kteří často osídlují lidské stavby včetně panelových domů ve městech," shrnuje Cepáková.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí