zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Potřebujeme odolnou energetickou unii!

20.07.2016
Energie
Ekologická auta
Potřebujeme odolnou energetickou unii!

,,Strategie EU pro zkapalněný zemní plyn a skladování plynu je na dobré cestě. Záměr Evropské unie přejít na udržitelný, bezpečný a konkurenceschopný energetický systém vítám" říká Pavel Poc poslanec Evropského parlamentu...

Rámcová strategie směřuje k vytvoření odolné energetické unie s pomocí progresivní politiky v oblasti změny klimatu. ,,Především oceňuji a sdílím názor, že EU se musí primárně soustředit na vlastní zdroje, zdroje hlavně obnovitelné a na již existující infrastrukturu, a to zejména proto, že LNG je fosilní palivo se všemi negativy a tudíž je, výhradně přechodným zdrojem energie", dodává Poc. Využití zkapalněného plynu by nemělo znamenat pokrytecký přístup k technologiím poškozujícím životní prostředí, které v Evropě odmítáme. To znamená, že využívání zkapalněného plynu nesmí znamenat přesouvání poškození životního prostředí "mimo dohled". Jestliže víme, že těžba břidličného plynu tak zvaným frakováním, poškozuje životní prostředí a vede k velké produkci skleníkových plynů, tak k němu přispívá nejen v Evropě ale kdekoli na světě.

Jak je zdůrazněno ve zprávě o stavu energetické unie, přetrvávají také závažné geopolitické výzvy související se zajištěním bezpečnosti a odolnosti dodávek fosilních paliv, zejména pokud jde o komodity, u nichž je EU velmi závislá na dovozu. V této souvislosti, zejména vzhledem k tomu, že v příštích desetiletích bude dále klesat domácí produkce EU, zůstává stěžejním cílem další přerozdělování dodávek zemního plynu do členských států. Nová strategie pracuje s možnostmi, jak zkapalněný zemní plyn dopravit a skladovat co nejbezpečněji. Závislost na dovozu také představuje riziko výkyvu v dodávkách, je potřeba zajistit pružnost plynárenské soustavy. Je potřeba čelit i krátkodobým výkyvům dodávek plynu, mnoho států má přístup na likvidní trhy s plynem, ale například čtyři členské státy v Pobaltí a v oblasti jihovýchodní a středovýchodní Evropy jsou značně závislé na jediném dodavateli. Zde je potřeba zajistit plynulé dodávky plynu a využívat různé zdroje energie, jako jsou například obnovitelné zdroje.

Nedílnou součástí nové strategie je zajištění konkurenceschopnosti. EU musí uvážlivě investovat do plynárenské infrastruktury. Evropská unie se musí stát konkurence schopným partnerem na rostoucích mezinárodních trzích, což znamená napnout své síly k těsné spolupráci s mezinárodními partnery a podílet se intenzivně na podpoře volných, likvidních a transparentních trhů s LNG. Je potřeba odstranit překážky pro obchodování s kapalným plynem na světových trzích.

LNG může v některých případech snížit dopady na životní prostředí. Jedná se hlavně, jak jsem zmínil v úvodu o lodní dopravu, kdy může být LNG používán jako alternativa k lodním palivům, nebo jako složka motorové nafty v případě těžkých motorových vozidel. V neposlední řadě je potřeba vybudovat dostatek skladovacích zařízení, které budou bezpečné a jejich důležitost je klíčová pro období, kdy by byly narušeny plynulé dodávky po členských zemích.

Auror: RNDr. Pavel Poc, místopředseda Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (ENVI) Evropského parlamentu.

www.PavelPoc.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
27
5. 2021
27-28.5.2021 - Konference
ONLINE
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí