zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Češi průměrně vyprodukují 300 kilogramů odpadu na osobu za rok! Lze to změnit

05.08.2016
Odpady
Zdraví
Češi průměrně vyprodukují 300 kilogramů odpadu na osobu za rok! Lze to změnit

Jedním z významných současných problémů lidstva je velké množství vyprodukovaného odpadu. Každý Čech vyhodí průměrně 300 kilogramů odpadků za rok. Jen plocha vyhozených mikrotenových sáčků by pokryla celou zeměkouli. Tento trend lze však podstatně zmírnit. Jedním z prostředků může být i jiný způsob stravování.

Spolu s nakoupenými potravinamisi lidé přinesou domů igelitové tašky a pytlíky, PET lahve, ale i složité kombinované obaly, které se dále nevyužívají a často je ani nelze recyklovat, a proto končí v kontejnerech na směsný odpad. Často si ani neuvědomují, kolik odpadu z různých obalůjim každý rok projde rukama.

Množství vyhozeného odpadu se různí podle států. Například Dánovévyhodí až 700 kg odpadků ročně. Statistika pro Českou republikuukazuje o něco lepší výsledky, na jednoho obyvatele připadá 300 kg odpadu.Stále se však jedná o nezanedbatelné množství.Aniž by se lidé museli výrazně omezovat, mohou osobní produkci odpadků alespoň za potraviny snížit až na 40 kilogramů za rok.

Snížit množství odpadu z obalů může pomoct i krabičková strava

Jídla připravovaná formou krabičkové stravy představují ekologičtější způsob stravování než nakupování v obchodech. ,,Připravená jídla balíme do jednoduchých plastových recyklovatelných obalů. Zabalíme celou porci, takže pro našeho zákazníka odpadá zvlášť balení za maso, zvlášť za zeleninu, za přílohu atd. Celkem se nám daří dostat až na 40 kilogramů odpadků z obalů na osobu za rok," říká Lukáš Drlík, jednatel společnosti Zdravé stravování.

Krabičková strava je rozdělena do pěti porcí denně. Díky tomu si lidé vypěstují správné stravovací návyky. ,,Na kvalitu a složení jídladohlíží u nás ve společnosti nutriční specialistka, abychom zajistili lidem správný přísun živin," vysvětluje Lukáš Drlík.

Společnost Zdravé stravování nabízí speciální programy pro maminky, sportovce, diabetiky nebo vegetariány. Zákazníkmá navíc možnost nechat si upravit jídelníček i podle svých potřeb a preferencí.Více o krabičkové stravě naleznete na webových stránkách: www.zdravestravovani.cz.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
INISOFT s.r.o.
1
12. 2020
1.12.2020 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
8
12. 2020
8.12.2020 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí