zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vodohospodáři do Moravy a Dyje vysadí na 5000 jeseterů

10.09.2016
Příroda
Voda
 Vodohospodáři do Moravy a Dyje vysadí na 5000 jeseterů

Povodí Moravy chce u soutoku řek Dyje a Moravy na Břeclavsku ještě letos vysadit zhruba 5000 jeseterů malých, uvedl dnes na webové prezentaci firmy mluvčí státního podniku Petr Chmelař. V tuzemských řekách ryba v současnosti žije jen velmi vzácně.

S projektem na obnovení populace jesetera přišli rakouští odborníci. Podle Chmelaře chtějí ročně do dolního toku Dunaje a Moravy vypouštět nejméně 10.000 ryb, a to se založením 6000 dospělých jedinců schopných rozmnožování.

"Jeseter malý se velmi vzácně vyskytuje také v řece Moravě a dolní Dyji. Myšlenku obnovy jeho populace jsme se proto rozhodli podpořit," uvedl k tomu generální ředitel Povodí Moravy Jan Hodovský. Jedinci, které společnost do soutoku vysadí, se vylíhli ve speciální kontejnerové líhni na Dunaji.

Jeseter malý může dosáhnout délky až 125 centimetrů a váhy 19 kilogramů. Živí se drobnými larvami či korýši, výjimečně i drobnými rybami. Vyskytuje se v tocích u Černého, Kaspického a Baltského moře. V řekách Moravě a Dyji dříve žil hojněji, dostával se do nich z Dunaje. Nyní je jeho výskyt jen sporadický, především kvůli výstavbě přehrad.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí