zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Biopotraviny jsou v kurzu, ale označení české bio je nedostatkové

17.09.2016
Biopotraviny
Biopotraviny jsou v kurzu, ale označení české bio je nedostatkové

Řetězec Globus rozšiřuje sortiment biopotravin a posiluje spolupráci s českými výrobci. ,,Reagujeme na rostoucí poptávku zákazníků, která se každým rokem zvyšuje v průměru o 20 procent. Lidé v roce 2015 nakoupili biopotraviny za více než 150 milionů korun, což bylo o 25 procent více než v předchozím roce. I letos nám dosavadní vývoj ukazuje, že tento trend bude pokračovat. Největší zájem mají zákazníci o čerstvé mléko, jogurty, tvarohové výrobky a vejce," shrnuje mluvčí Globusu Pavla Hobíková. Uvedené zboží se objevuje i na předních příčkách prodejnosti na celém tuzemském trhu, jak ukazuje zjištění agentur sledujících spotřební chování*.

Lidé chodí do Globusu pro kreativní biopotraviny

,,Trend biopotravin sílí a v poslední době jej obohacují i tak zvané kreativní biopotraviny, které jsou nadstavbou různých výrobků v kvalitě bio. Mezi příklady patří přepuštěné máslo Ghí, které vzniká odstraňováním vody a laktózy a dalších přísad. Tím se vylepší původní vlastnosti biomásla, získá například vyšší trvanlivost a je i odolnější proti přepalování," přibližuje mluvčí Globusu Pavla Hobíková.

Zákazníci řetězce se podle jejích slov stále více zajímají také o autentičnost výrobků. ,,Sledují například, zda čokoládový výrobek neobsahuje nějakou náhražkovou ingredienci, zda je výrobek z jejich země či regionu. Lidé u nás hledají přidanou hodnotu, chtějí výrobku věřit a biopotraviny produkované podle velmi přísných kritérií umí jejich potřeby naplnit."

Globus podporuje certifikované bio farmáře, je jich však málo

Globus má v sortimentu certifikovaných biopotravin přes 500 položek. Nehledě na to, že na pultech je k dostání řada produktů ekologického zemědělství ve stejné kvalitě jako bio, pouze tak nejsou označeny. Zhruba polovina produkce je z Česka. ,,Naší vizí je množství certifikovaných biopotravin neustále rozšiřovat, a to ve prospěch tuzemských výrobků oproti dováženým, chceme mít zkrátka u každého výrobku českou variantu. V tuzemsku je mnoho skvělých farmářů a pěstitelů, kteří produkují potraviny v biokvalitě, ale chybí jim odpovídající certifikace, kterou my vyžadujeme. Věřím ale, že certifikovaných českých producentů biopotravin bude s dalšími roky přibývat a s tím i počet jejich výrobků na našich pultech," uzavírá mluvčí Globusu Pavla Hobíková

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí