zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Karlovarská čistírna odpadních vod má unikátní sušárnu kalů

30.09.2016
Čištění odpadních vod
Karlovarská čistírna odpadních vod má unikátní sušárnu kalů

V karlovarské čistírně odpadních vod začala pracovat nová sušárna odpadních kalů. Zařízení, které je jediné svého druhu v Česku, pomůže čistírně až na čtvrtinu snížit objem kalů, které pak končí na skládce. Náklady na stavbu nové technologie byly asi 60 milionů korun, řekl dnes ČTK ředitel Vodáren a kanalizací Karlovy Vary Antonín Jágl.

Výsledný produkt zatím podnik ukládá podobně jako původní málo odvodněný kal na nejbližší skládku. "Skládky mají za úkol podle legislativy postupně snižovat podíl organického odpadu a my se snažíme tomu vyhovět," dodal Jágl.

V čistírně se dosud kaly odvodňovaly pomocí odstředivek, které však umožňovaly dosáhnout zhruba jen 25 procent sušiny. V nové sušárně se kaly vysuší pomocí horkého vzduchu až na 90 procent sušiny. Výsledkem je lehká drť, která by se ale mohla do budoucna využít i jinak.

Podle technického náměstka karlovarských Vodáren a kanalizací Zdeňka Frčka má výsledný produkt stejnou výhřevnost jako hnědé uhlí, mohl by se použít ve stavebnictví nebo po úpravě i v zemědělství. Díky tomu, že při sušení prochází teplotou až 90 stupňů Celsia, je kal také zbavený všech živých bakterií. Roční kapacita nové sušárny je až 6000 tun ročně.

Sušárna byla postavena z prostředků Vodohospodářského sdružení obcí západních Čech a částečně z úvěru. Karlovarská čistírna, jejíž součástí je, slouží k čištění vody nejen z krajského města, ale i deseti obcí v okolí. Kalové hospodářství ale zpracovává i kaly z jiných čistíren.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí