zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Španělsko - příležitosti pro ekologické a energetické smart produkty

18.10.2016
Energie
Španělsko - příležitosti pro ekologické a energetické smart produkty

Obnovitelné energie se loni ve Španělsku podílely z 37,1% na celkové výrobě elektřiny a tento podíl bude v budoucnu bezpochyby narůstat.

Mimo jiné díky příznivým klimatickým a geografickým podmínkám země. Ve snaze ,,jít s dobou" využívá ke svému fungování obnovitelné zdroje stále více velkých španělských firem: tzv. ,,zelená image" se zkrátka ve Španělsku začíná vyplácet, jak ukazuje aktuální příklad hotelového řetězce NH. Pro české firmy se tak nabízí řada příležitostí uplatnit své smart produkty a technologie umožňující firmám a turistickým komplexům ekologičtější provoz svých zařízení.

Síť NH byla v červenci odměněna prestižním certifikátem Verde de Viesgo poté, co se jí podařilo přejít ve všech svých zařízeních na 100% obnovitelnou energii. Hlavní podíl na zásobování hotelů má větrná energie pocházející z elektráren ve Španělsku a Portugalsku, dále síť využívá energii vodní a okrajově i biomasu. ,,Pojem udržitelnosti nám rozhodně v posledních letech pomáhá v růstu", komentuje toto rozhodnutí šéf NH pro Španělsko, Portugalsko a Andorru Hugo Rovira. Snahu propojit hotelové služby s ochranou životního prostředí NH prosazuje i v dalších evropských zemích, kde operuje, jako Německo, Itálie, Nizozemsko či Belgie. Kromě obnovitelné energie se NH chystá posílit své aktivity na poli udržitelného hotelového designu a podpořit inovace v energeticky pasivním stavebnictví. Jako důkaz svého ekologického zaměření síť zavedla řadu dalších opatření (např. distribuce recyklovaných kancelářských potřeb na akcích pořádaných v hotelech NH, informace o uhlíkové stopě svých spotřebitelů či local corner během gastronomických akcí).

Španělsko se v posledních letech začíná potýkat s potřebou ,,ekologického liftingu" (renovací s cílem zajistit ekologičtější provoz) řady turistických komplexů, obnovitelné zdroje a s nimi související energetická soběstačnost jsou středem zájmu velkých i středních španělských firem. Pro české výrobce se tak nabízí zajímavá řada příležitostí, jak uplatnit své smart výrobky, patenty a nové technologie na poli energetických úspor, čištění a odsolování vody, energetické efektivity či kompletních návrhů rekonstrukcí s cílem přejít na obnovitelný, ekologický provoz hotelů, restaurací a dalších velkých budov. Kromě kontinentálního Španělska je tato poptávka stále výraznější na ostrovech (zejména Baleárských), jež jsou v letních měsících zaplaveny turisty a často nemají dostatečné kapacity pro zajištění pitné vody a provozu, který by neúměrně nezatěžoval životní prostředí těchto poměrně křehkých oblastí.

Zdroje: Deník Cinco Días, tisková prohlášení a statistiky sítě NH, statistiky Min. životního prostředí Španělska

Zdeňka Kostik Šubrová, zástupce velvyslance na Velvyslanectví ČR v Madridu

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí