zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Stanoviska EIA vydá MŽP do měsíce čtyřem prioritním stavbám

11.11.2016
EIA
 Stanoviska EIA vydá MŽP do měsíce čtyřem prioritním stavbám

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) předpokládá, že stanoviska EIA vydá jeho úřad ve zrychleném režimu prvním čtyřem prioritním dopravním stavbám už do konce listopadu. Řekl to dnes na neformálním setkání s novináři. Ministerstvo nyní řeší podklady u šesti z devíti prioritních staveb, pro které nebude nutné opakovat celý proces posuzování dopadu na životní prostředí (EIA). Další dvě stavby posoudí úřad do konce letošního roku, stanoviska k posledním třem stavbám by mohl vydat do konce ledna příštího roku, uvedl Brabec.

O které stavby se konkrétně jedná, však s ohledem na řízení nechtěl Brabec upřesnit. Na dotaz ČTK je neuvedlo ani ministerstvo dopravy.

"Chci všechny ujistit, že není tady na ministerstvu životního prostředí momentálně sledovanější oblast, než posuzování těchto staveb. Děláme to opravdu velmi bedlivě. Je jasné, že Evropská komise a některé české subjekty toto budou sledovat," řekl Brabec. Poznamenal, že závazná stanoviska musí být kvalitní.

Vláda na konci srpna schválila seznam devíti dopravních staveb, u nichž se celá EIA nebude muset opakovat. Kabinet již v červnu přijal zákon, který u vybraných staveb umožní pokračovat v přípravě bez potřeby opakovat proces EIA. Mezi uvedenými stavbami je například dálniční obchvat Českých Budějovic nebo Frýdku - Místku, nový úsek dálnice D11 do Smiřic nebo poslední chybějící úsek D1 Říkovice - Přerov.

Ředitele odboru EIA na MŽP Evžen Doležal dodal, že úřad chce po investorech nyní zásadní informace, například rozptylové a hlukové studie. "Jsou značně zastaralé a neumožňují plně říct, jaký vliv staveb v tuto chvíli je," vysvětlil.

Náměstek ministra Vladislav Smrž k tomu poznamenal, že toto byl i jeden z požadavků Evropské komise. Aby se stav staveb posuzoval podle aktuálních limitů a legislativy. Požadavek Bruselu se promítl také do návrhu aktuální novely zákona o EIA z dílny MŽP. To po připomínkovém řízení novelu dokončilo a ministr chce, aby do konce roku chce prošla i vládou.

Stanoviska EIA mají být podle Brabce vydána ve zrychleném režimu do dvou měsíců od předložení kompletních podkladů. U všech devíti skladeb byly předány na ministerstvo i podklady.

Problémy s posudky EIA má v Česku asi stovka dopravních staveb za zhruba 130 miliard korun. Jde o staré posudky vzniklé podle zákona z roku 1992, tedy před vstupem ČR do EU, které unie neuznává. Na seznamu dopravních staveb, které nebudou potřebovat opakování procesu EIA, se ministerstvo dopravy již dříve předběžně domluvilo s Evropskou komisí.

Seznam prioritních dopravních staveb:

D3 Obchvat Českých Budějovic(D3 0310/I Úsilné - Hodějovice a D3 0310/II Hodějovice - Třebonín)
D6 obchvaty obcí Řevničov, Lubenec, Krušovice(D6 Lubenec, obchvat; D6 Řevničov, obchvat; D6 Nové Strašecí - Řevničov)
D48 Frýdek Místek, obchvat
D35 Opatovice - Ostrov (D35 Opatovice nad Labem - Časy a D35 Časy - Ostrov)
D49 Hulín - Fryšták
D55 Otrokovice, obchvat JV část
D11 1106 Hradec Králové - Smiřice
D1 0136 Říkovice - Přerov
Modernizace trati Sudoměřice - Votice

Zdroj: ministerstvo dopravy

Šárka Mrázová

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí