zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Skládka v silážních jámách v Lánech na Důlku by měla zmizet

14.11.2016
Odpady
Skládka v silážních jámách v Lánech na Důlku by měla zmizet

Pardubický obvod Svítkov chce vyčistit nelegální skládku v bývalých silážních jámách v části Lány na Důlku. Nacházejí se u průmyslové zóny naproti továrně společnosti Ronal. Vlastníci pozemků na výzvy k odstranění skládky nereagovali, proto s nimi Pardubice jednají o bezúplatném převodu parcel, řekl ČTK vedoucí odboru vnitřních věcí, investic, dopravy a životního prostředí svítkovské radnice Tomáš Jílek.

"Většina s převodem souhlasí, připravuje se sepsání smluv. Jeden vlastník chtěl pozemek prodat za odhadní cenu, na což jsme nepřistoupili. Naštěstí jde o části, kde je nepořádku nejméně a nebude zatím nezbytně potřeba," uvedl Jílek.

O sanaci území městský obvod jedná již několik let. Obsah silážních jam zřejmě okolní prostředí kontaminací neohrožuje. Podle Jílka nezjistil dřívější průzkum chemické látky, uložen v nich je například eternit a komunální odpady.

Obvod chce území vyčistit, mohl by jej využívat pro dočasné ukládání zeminy, větví a dalšího materiálu. Náklady na sanaci dosáhnou odhadem několika set tisíc korun. Časem by mohly zmizet i vlastní silážní jámy, které patří zkrachovalému zemědělskému subjektu, a plocha by se mohla opět přeměnit na původní pole či louku.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí