zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zájem o dotace na čističky v Jablonci byl větší, než se čekalo

20.12.2016
Čištění odpadních vod
Zájem o dotace na čističky v Jablonci byl větší, než se čekalo

Zájem o dotace na malé čistírny odpadních vod a kanalizační přípojky byl letos v Jablonci nad Nisou větší, než se čekalo. Na žádosti za bezmála 683.000 korun se nedostalo, šanci ale žadatelé dostanou v příštím roce. V městském Fondu na zlepšení úrovně bydlení byl letos na dotace vyčleněn milion korun, osm žádostí tak nebylo možné uspokojit. V příštím roce má být proto v programu dotace 1,5 milionu korun, řekl dnes ČTK jablonecký primátor Petr Beitl (ODS).

Dotace na vybudování malých domovních čistíren odpadních vod a kanalizačních přípojek poskytuje jablonecká radnice od roku 2013. V letech 2013 a 2014 podpořil fond 52 projektů dohromady za necelé tři miliony korun. Připraveny byly vždy dva miliony, které se ale nevyčerpaly. V roce 2015 program vyhlášen nebyl. V letošním roce dostala radnice 46 žádostí. "Je vidět, že zájem o program roste, proto ho chceme v příštím roce posílit," dodal primátor.

Dotace na čistírny a kanalizační přípojky poskytuje město z Fondu na zlepšení úrovně bydlení, do něhož převádí polovinu příjmů z prodeje domů a bytů. Fond v Jablonci funguje přes 20 let a původně z něj radnice půjčovala jen na opravy domů a bytů. Kvůli malému zájmu ho před několika lety chtělo město zrušit, nakonec ho zachovalo. Snížily se úroky a rozšířily možnosti využití mimo jiné právě o dotace na čistírny a kanalizační přípojky.

Zřízením programu na čistírny reagovala radnice na poptávku obyvatel hlavně z okrajových částí Jablonce, kde je roztroušená zástavba a vybudování kanalizace by bylo příliš drahé. Žádosti o dotace se předkládají v dvoukolovém systému. V prvním kole předloží žadatel na oddělení dotací projektový záměr, který musí schválit rada. Ve druhém kole pak podá žádost o dotaci. "Osm neuspokojených žádostí už prošlo prvním kolem, pokud bude v příštím roce program vyhlášen, mohou rovnou podat žádost do druhého kola," dodala mluvčí magistrátu Markéta Hozová.

Celkové náklady na malou domovní čistírnu se pohybují kolem 100.000 korun. Podle mluvčí radnice Markéty Hozové může žadatel dostat jako dotaci až polovinu způsobilých výdajů, maximálně ale 50.000 korun na jeden byt. Podmínkou přidělení dotace je vlastní podíl žadatele na financování. Pokud lidé nemají dost peněz, mohou si je od města výhodně půjčit. "Hned po předložení žádosti o dotaci je možné žádat o půjčku na vlastní spoluúčast, která se podává na oddělení rozpočtu," dodala Hozová.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí