zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na sklech umírají ptáci, pojďme to změnit!

02.01.2017
Příroda
Na sklech umírají ptáci, pojďme to změnit!

Během letošní kampaně Bezpečné zastávky lidé po celé republice zhodnotili přes šest tisíc zastávek hromadné dopravy z hlediska nebezpečí, které představují pro ptáky. Celá čtvrtina z nich je pro ptáky riziková. Ačkoli řada zastávek již obsahuje ochranné prvky, jsou vesměs neúčinné. Díky iniciativě lidí však vznikají první správná zabezpečení zastávek. V Praze souběžně probíhal projekt ,,Skla - neviditelný zabiják ptáků", který si vzal na mušku nebezpečné protihlukové stěny a jednotlivé budovy.

Od února letošního roku mají lidé možnost na webu zastavky.birdlife.cz hodnotit zastávky a zaznamenávat nalezené usmrcené ptáky. Rovné dvě stovky dobrovolníků z řad široké veřejnosti zjistily, že tři čtvrtiny zmapovaných zastávek jsou bezpečné - buď neobsahují žádné nezabezpečené skleněné plochy, nebo jsou v pro ptáky neatraktivních místech. Zbývající čtvrtina zastávek je pro ptáky riziková nebo vyloženě nebezpečná. U více než stovky zastávek byla zaznamenána úmrtí ptáků, často i opakovaná. ,,Kromě běžných druhů ptáků, nejčastěji kosů, jsme zaznamenali i zabité poštolky nebo ledňáčka," dodává Lukáš Viktora, který se v ČSO na kolize mezi lidskou činností a ptactvem dlouhodobě specializuje.

Podobná je i situace na budovách s prosklenou fasádou nebo velkými okny, směřujícími do zeleně. ,,Především na okrajích velkých měst, a Praha opravdu není v tomto směru výjimkou, rostou jako houby po dešti administrativní a nákupní centra, plná prosklených ploch," říká Viktora. ,,Statisticky je přitom prokázáno, že na jednu budovu připadají ročně v průměru 1-2 mrtví ptáci."

,,Velmi často jsme se setkali se zastávkami řídce polepenými siluetami ptáků," upozorňuje Zbyněk Janoška z ČSO, který vede kampaň Bezpečné zastávky. ,,Jedna silueta uprostřed skla však nic neřeší a ze strany provozovatelů zastávek je to zbytečný výdaj. Takto polepená zastávka představuje stejné riziko jako zastávka, na které žádná silueta není," dodává. Stejně tak je tomu i v případě protihlukových stěn a budov. Mýtus, že jedna silueta ptáka na skle zabrání kolizím, stále přetrvává a osamělé siluety se objevují i na novostavbách. Přitom jedinou účinnou ochranou před nárazy je hustý, kontrastní polep, který vytvoří optickou bariéru a dojem překážky. Jako vzor mohou posloužit jak ptačí siluety, tak i čistě geometrické prvky jako jsou pruhy nebo kruhy nebo jakékoli jiné tvary včetně nápisů. Na vývoji skla, které již bude obsahovat bezpečnostní prvky pro ptáky, spolupracuje ČSO se společností AGC Flat Glass Czech.

Zmapováním zastávek kampaň nekončí

14 zastávek bylo během kampaně již zabezpečeno, bez výjimky lidmi, kteří oslovili místní úřady a povolení k polepu s nimi vyjednali. ,,Dobrou zkušenost máme zejména se školami, které rády zpestří výuku výtvarné výchovy nebo přírodopisu praktickou pomocí ptákům," pochvaluje si Gabriela Dobruská, která má v ČSO na starosti spolupráci se školami. ČSO rozjednala zabezpečení řady dalších zastávek a spolupracuje i na úrovni územního plánování a urbanistiky, aby nebezpečné zastávky pokud možno nevznikaly. ,,Třeba budoucí zastávky MHD v Praze už by měly být bezpečné, připravovaná soutěž na jejich design bude po dohodě s Institutem plánování a rozvoje hl. m. Prahy tuto podmínku zahrnovat," říká Viktora.

,,Kampaň Bezpečné zastávky letošním rokem určitě nekončí. Díky úsilí stovek dobrovolníků nyní máme hrubou informaci o tom, kolik nebezpečných zastávek v Česku máme a kde jsou. To hlavní - jejich zabezpečení a předcházení jejich vzniku - je práce na další roky," říká Janoška s tím, že do kampaně se stále může zapojit každý. ,,Některé části republiky již máme dobře zmapované, ale mnoho dalších regionů nám v mapě svítí bíle." Kdokoli může nebezpečnost zastávky ohodnotit vyplněním krátkého formuláře na webové stránce zastavky.birdlife.cz a to i ze svého mobilního telefonu. ,,Hodnotit zastávky se dá i ze sedadla vlaku, autobusu nebo tramvaje - ozvláštněte si cestu do práce a přispějte k ochraně ptáků v místě, kde žijete! Zároveň můžete upozornit na úhyny ptáků na výplních protihlukových stěn i budov, třeba prostřednictvím databáze birds.cz, kde je pro tyto účely zřízena zvláštní kategorie," vyzývá Janoška.

Na základě sesbíraných údajů pak ČSO oslovuje místní úřady v městech s nejvyšším počtem nebezpečných zastávek a jedná o jejich zabezpečení. ,,Bezpečná řešení po předchozím upozornění navrhneme také vlastníkům a provozovatelům rizikových protihlukových stěn a budov," dodává Viktora.

Kontakt

Zbyněk Janoška, janoska@birdlife.cz, 602 240 738

Lukáš Viktora, viktora@birdlife.cz, 777 579 542

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí