zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nové známky na autech v Paříži ukazují, jak moc škodí ovzduší

19.01.2017
Doprava
Ovzduší
Urbánní ekologie
Nové známky na autech v Paříži ukazují, jak moc škodí ovzduší

Veškeré automobily a motocykly jedoucí po Paříži musí mít od dneška viditelně vylepenou jednu z nových známek, které je rozlišují podle toho, jak moc znečišťují ovzduší. V případě většího smogu ve městě bude dočasně zakázáno jezdit těm vozidlům, která ovzduší znečišťují více. Toto opatření se týká všech osobních a užitkových vozů, a to i registrovaných v zahraničí, zdůraznila radnice francouzské metropole.

"Je to naléhavé, znečištění ovzduší zabíjí," řekl dnes při setkání s novináři odborník na dopravu Christophe Najdovski z pařížské radnice. Podobná praxe platí podle něj již léta v Berlíně a v mnoha dalších evropských městech, kde přispěla k výraznému snížení nebezpečných emisí.

Míru znečišťování vozidlem rozlišuje šest známek od zelené pro elektrická a další auta bez emisí po auta s naftovými motory, které vypouštějí do ovzduší nejvíce škodlivin.

Samolepicí známka zvaná Crit'Air se prodává za 4,2 eura (114 Kč). Auta bez tohoto označení smějí jezdit po Paříži jen o víkendech a v pracovní dny od 20:00 do 8:00. Pokuty jsou od 68 do 135 eur (1840 až 3650 Kč) podle kategorie vozidla.

Socialistická starostka Paříže Anne Hidalgová udělala z boje proti znečišťování ovzduší jednu ze svých priorit. Prosadila již řadu opatření, například v metropoli nesmějí jezdit osobní auta vyrobená před 1. lednem 1997 a silnice podél řeky Seiny se přeměnily v pěší zóny.

Po Paříži jezdí podle úřadů denně kolem 600.000 vozidel, včetně 100.000 dodávek a kamionů, a na 100.000 motocyklů.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí