zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na svatého Řehoře čáp letí přes moře

15.03.2017
Příroda
Na svatého Řehoře čáp letí přes moře

Řehoř svůj svátek oslavil včera. Podle této všem dobře známé pranostiky by měla být čapí hnízda v našem okolí zatím prázdná a my můžeme čápy co nevidět očekávat. Skutečnost je ale trochu jiná. Při pohledu na mapu čapích hnízd na cap.birdlife.cz zjistíme, že je již obsazeno 34 hnízd. Někteří čápi tedy již přilétli. Proč, když většina je pranostice věrná? Chování čápů se mění. Zapojte se do sledování jejich příletu a datum, kdy se poprvé objeví na vašem hnízdě, zadejte na cap.birdlife.cz!

Známe dvě hlavní tahové cesty čápů: východní (přes Malou Asii) a západní (přes Gibraltar). V posledních letech se však stále více setkáváme se zimováním ptáků nejen v jihozápadní Evropě, ale i v Česku. Teplejší zimy a nízká či dokonce žádná sněhová pokrývka umožní čápům naši zimu přežít. ,,Při pohledu na mapu hnízd většinu obsazených vidíme v západní části republiky," uvádí Gabriela Dobruská z České společnosti ornitologické. "To je oblast, odkud čápi odlétají západní tahovou cestou. Je velice pravděpodobné, že čápi, kteří již na hnízdech jsou, strávili zimu v jihozápadní Evropě."

Tah čápů je velice závislý na počasí a na něm bude záležet, za jak dlouho se zbývajících čápů dočkáme. Pokud je zima a prší, čápi se zdržují na vlhkých loukách, kde se snaží najít potravu a čekají na lepší počasí. ,,Čápi jsou plachtaři, kteří využívají stoupavých vzdušných proudů. Ty v chladném období nenajdou a musí čekat," vysvětluje Dobruská.

Zapojte se do sledování jejich příletu. Sledujte čapí hnízda ve svém okolí již nyní, směřujte k nim své výlety a i jejich negativní kontroly nám zadávejte na cap.birdlife.cz! Jen tak můžeme zachytit co nejpřesnější přílet jednotlivých párů.

A jelikož čáp bílý je první z ptáků, jejichž přílet sledujeme na Jaro ožívá, podělte se s námi o své letošní první pozorování čápa na www.springalive.net! Jaro sice ještě nezačalo, ale při procházce přírodou jeho příznaky již uvidíte i uslyšíte na každém kroku.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí