zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Mezinárodní sympozium věnované anaerobní mikrobiologii

16.06.2017
Bioodpady
Čištění odpadních vod
Mezinárodní sympozium věnované anaerobní mikrobiologii

Liblice hostí pracovní setkání odborníků na anaerobní mikrobiologii. International Symposium on Anaerobic Microbiology (ISAM) je už desáté z řady úspěšných sympozií zaměřené na studium mikroorganismů, jejichž energetický metabolismus je postavený na prostředí s nízkým či žádným obsahem kyslíku.

Tyto mikroorganismy jsou důležité nejen v průmyslové výrobě, fermentaci, zpracování biomasy či produkci některých mléčných výrobků, ale také například ve správném fungování zažívání. Jejich vztah ke zdraví člověka či zvířat důležitých v potravinářství je předmětem intenzivního výzkumu, kterému se na Akademii věd ČR věnuje Laboratoř anaerobní mikrobiologie Ústavu živočišné fyziologie a genetiky AV ČR.

Na organizaci letošního ročníku sympozia, pořádaného po šesti letech opět v Česku, se dohodly čtyři instituce ze zemí tzv. Visegrádské čtyřky (Polsko, Česká republika, Slovensko a Maďarsko) a společně požádaly o podporu mezinárodní Visegrádský Fond (www.visegrad.fund). Podpora z tohoto zdroje slouží ke kofinancování nákladů na účast mladých nadějných výzkumných pracovníků na konferenci a k podpoře založení komunikační sítě, která bude sloužit k propagaci oboru a navazování spolupráce mezi mladými výzkumnými pracovníky, již ustavenými laboratořemi a průmyslovými partnery využívajícími anaerobní procesy ve své produkci.

Na programu konference je mezi 11. a 14. červnem 24 referátů a prezentace 16 posterů z oblasti anaerobní mikrobiologie od cest ke snížení rezistence některých mikrobů k antibiotikům či využití znalostí anaerobní mikrobiologie v lékařské diagnostice až po prezentace způsobů ovlivňování produkce metanu mikroorganismy. Konference se účastní přední kapacity oboru jako prof. Harry Flint z University of Aberdeen ve Skotsku, prof. Graeme Attwood z Grasslands Research Centre na Novém Zélandě či prof. Robert Forster z Lethbridge Research and Development Centre v Kanadě.

Připravil: Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR a Ústav živočišné fyziologie a genetiky AV ČR

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí