zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Londýně je první chytrá ulice

11.08.2017
Obec, město
Energie
V Londýně je první chytrá ulice

Úzká ulička s názvem Bird Street navazuje na proslavenou Oxford Street. Za den jí projdou stovky lidí, kteří míří do známého nákupního centra. Ulice je pokryta dlažbou Pavegen. Ta dokáže vytvářet elektrickou energii, když se po ní návštěvník projde. Odměnou mu je zvuk ptačího zpěvu, elektřina totiž pohání malé reproduktory, které podél cesty vedou. Jeden krok vygeneruje průměrně pět wattů.

Kromě dlažby je zde k vidění i lavička CleanAir. ,,Jde o první technologii, která odstraní oxid dusnatý ze vzduchu a vytvoří kolem lidí zónu čistého vzduchu," uvádí generální ředitelka a spoluzakladatelka společnosti Airlabs Sophie Power. Ekologicky zaměření návštěvníci si pak mohou prohlédnout i barvu, která dokáže čistit vzduch podobně, jako například stromy.

S ulicí je propojená i mobilní aplikace, která dokáže změřit, kolik elektřiny chodec vyprodukoval. Bird Street je projektem společnosti New West End a Transport For London. Cílem projektu je najít využití pro ulice vedoucí k Oxford Street a zároveň snížit znečištění ovzduší.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí