zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Přírodovědci objevili u Toužimi na Karlovarsku vzácné rostliny

27.08.2017
Příroda
Přírodovědci objevili u Toužimi na Karlovarsku vzácné rostliny

Přírodovědci objevili u Toužimi na Karlovarsku vzácné rostliny. V jednom rybníčku našli řasu lesklenku vlasatou. ČTK to dnes řekla Martina Kišelová z Českého svazu ochránců přírody, který lokalitu vykoupil loni kvůli populaci obojživelníků.

Čtyři rybníčky u Toužimi jsou cenné nejen z hlediska živočichů, ale i rostlin. V jednom z rybníčků určili přírodovědci vzácnou řasu lesklenku vlasatou. "Výskyt této na vhodné prostředí velice citlivé řasy je považován za důkaz bohaté nabídky stanovišť na lokalitě," uvedla Kišelová. Pozemky u Toužimi svaz vykoupil z veřejné sbírky Místo pro přírodu.

Další objevy patří do říše cévnatých rostlin. "Například nález růžkatce bradavčitého, který je chráněným, silně ohroženým druhem. Objev je důkazem toho, že byť rybníčky vznikly kdysi dávno činností člověka, dnes je lze považovat za přirozené biotopy," uvedla Kišelová.

Ze zajímavějších druhů rostlin zmínila masožravou bublinatku jižní. Svou kořist, kterou tvoří drobný hmyz a jiní bezobratlí, lapá do speciálních měchýřků. Ty se dokážou otevřít během zlomku vteřiny a na základě podtlaku je kořist nasáta dovnitř měchýřku. Zde se natráví a rostlina z nich získá potřebné látky. "Přestože bublinatka není ohroženým druhem, i její přítomnost svědčí o kvalitě rybníčků. V naší krajině, kde se většina vodních nádrží používá k intenzivnímu chovu kaprů, nemá ani tento druh mnoho šancí, kde se uchytit," doplnila Kišelová.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí