zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce z EU

19.09.2017
Doprava
Energie
Krátce z EU

Parlament podpořil nařízení o zabezpečení dodávek plynu

Evropský parlament dnes podpořil návrh nařízení o zabezpečení dodávek plynu, které nově zavádí princip solidarity. To znamená, že v případě vážné plynové krize jednoho či více států pomohou sousední členské státy zajistit dodávky plynu na pokrytí spotřeby domácností a základních sociálních služeb. Nařízení také zavádí princip užší spolupráce v rámci regionů a zvyšuje transparentnost tím, že společnosti obchodující s plynem budou muset notifikovat dlouhodobé kontrakty, které jsou relevantní pro zabezpečení dodávek plynu.

EHSV diskutovalo o čisté energii pro všechny Evropany

Evropský hospodářský a sociální výbor (EHSV) diskutoval na konci minulého týdne v rámci Evropského energetického dialogu návrh Evropské komise Čistá energie pro všechny Evropany. Návrh poprvé spojuje energii a klimatická opatření do koherentního programu, což zástupci EHSV ocenili. Zároveň však výbor výjádřil obavy ohledně nákladů na financování energetické transformace v EU. Zástupci EHSV zdůraznili především nutnost vyřešit problém energetické chudoby, která se týká přibližně 50 milionů lidí v Evropě.

Mezikontinentální lety bez placení emisí CO2 do konce 2020

Poslanci Evropského parlamentu schválili na plenárním zasedání prodloužení výjimky z pravidel EU pro obchodování s emisemi pro emise z mezikontinentálních letů až do prosince 2020. Letecké společnosti tak musí platit pouze za emise CO2 z letů v rámci EU. Od roku 2021 pak letecký sektor obdrží pouze polovinu emisních povolenek zdarma, zatímco nyní je to 85 %. Příjmy z obchodování s emisemi z těchto letů budou vyčleněny na opatření v oblasti změn klimatu.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí