zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zdravou krajinu podpoří granty Nadace Ivana Dejmala

11.10.2017
Příroda
Zdravou krajinu podpoří granty Nadace Ivana Dejmala

Nový grantový program vypsala letos Nadace Ivana Dejmala, která podporuje projekty na ochranu životního prostředí. Žadatelé mohou získat až 150.000 korun například na obnovu tůní, slepých ramen potoků a řek nebo na podporu biodiverzity. Nadace to uvedla v dnešní tiskové zprávě.

Ředitel nadace Ondřej Petrovský ČTK řekl, že žádosti o příspěvek nejsou časově omezené. Záleží i na tom, kolik peněz se na tyto účely podaří od sponzorů získat. "Zatím uvažujeme o částce zhruba půl milionu korun," řekl Petrovský. Nadace v minulosti podpořila například rybí přechod na řece Smědé, 84.000 sazenic původních stromů a rašeliniště na Nové louce, kterému hrozilo vyschnutí.

Kromě samostatných menších projektů podpoří nadace také ty velké, na které jejich žadatelé získali peníze z evropského Operačního programu životní prostředí. Evropská dotace nekryje všechny náklady, vyžaduje spoluúčast například 15 procent. Příspěvek nadace uhradí až 50 procent této spoluúčasti. Podle Petrovského je to důležité zvláště pro menší organizace, pro které je spolufinancování zásadní problém.

O peníze mohou žádat například města či obce, zapsané spolky, příspěvkové organizace nebo školy. O přidělení příspěvku rozhodne správní rada nadace. Hlavními kritérii jsou kvalita projektu a příznivý poměr mezi jeho dopadem na životní prostředí a předpokládanými náklady.

Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody vznikla v roce 1993. Původně se jmenovala Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor. Do roku 2017 podpořila několik stovek projektů na ochranu přírody částkou 18 milionů korun. Letos se přejmenovala, nyní má jméno po bývalém ministrovi životního prostředí, který stál v 90. letech u jejího zrodu. Spolu se změnou názvu nadace rozšířila svůj záběr na celou Českou republiku.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí