zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

EU nutně potřebuje novou strategii protipožární bezpečnosti

16.10.2017
BOZP
Zdraví
EU nutně potřebuje novou strategii protipožární bezpečnosti

Červnová tragédie Grenfell Tower ve Velké Británii, která si vyžádala nejméně 88 obětí, vyvolala vlnu otázek na téma požární bezpečnosti. Pracovní skupina ,,Poslanci proti rakovině" (MAC) zahájila celoevropskou kampaň, která se snaží zvýšit účinnost protipožárních opatření v budovách. Jak zdůrazňuje místopředseda skupiny, europoslanec za ČSSD Pavel Poc, právě skupina MAC se tématem zabývá intenzivně už několik let: ,,Bylo to v roce 2014, kdy jsem se dozvěděl, že konstrukční materiály jsou v 21. století testovány pouze na hustotu kouře, nikoliv na jeho toxicitu. Byl jsem naprosto zděšen."

Požáry v budovách jsou dnes nepředvídatelnější a nebezpečnější než kdykoli předtím. Podle stávajících předpisů testování a označování stavebních materiálů neexistuje žádný požadavek na testy toxicity, neboli není-li vzniklý kouř jedovatý. Podíl úmrtí na rakovinu spojených s požáry se přitom od sedmdesátých let neustále zvyšuje, a to souběžně s nárůstem počtu syntetických a plastických hmot v domácnostech a stavbách samotných. Proto je třeba na toxicitu kouře testovat i konstrukční a stavební materiály. ,,Více jak polovina úmrtí během požárů je spojeno s otravou kouřem. A protože se problematikou rakoviny zabývám řadu let, snažím se na evropské úrovni od roku 2014 prosadit, aby stavební materiály byly testovány nejen na hustotu kouře vyvíjeného při hoření, ale také na jeho toxicitu, což se zatím neděje. Evropští spotřebitelé mají na takovou informaci právo, zejména když to může zachránit lidské životy," zdůraznil Pavel Poc.

Za účelem zvýšení povědomí o měnící se povaze požárů budov připravil Pavel Poc s dalšími členy skupiny MAC kulatý stůl, kde se sešla řada odborníků, zákonodárců, hasičů a dalších, aby společně o tomto problému diskutovali a představili možná řešení. Během akce byla také odprezentována vědecká studie dokazující zvýšený výskyt rakoviny u hasičů, kteří jsou kouři z požárů vystaveni při zásazích. Tyto iniciativy přicházejí v době přezkumu nařízení EU o stavebních výrobcích, čímž se otevírá ideální příležitost k začlenění nových bezpečnostních prvků do evropské legislativy. ,,Začali jsme intenzívně pracovat na tom, abychom postrčili Komisi a členské státy k práci na příslušné legislativě, která by se s problémem dokázala efektivně vypořádat. Myslím, že to, co se stalo v Londýně a předtím na nespočtu dalších míst, je jasné poselství, že musíme začít jednat.", uzavřel téma Pavel Poc.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí