zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V jeskyních Moravského krasu kvůli suchu vysychají jezírka

18.10.2017
Geologie
Sucho
V jeskyních Moravského krasu kvůli suchu vysychají jezírka

Kvůli letošnímu suchu v některých jeskyních Moravského krasu vysychají desítky jezírek. Jeskyňáři ale díky poklesu vody našli novou chodbu. ČTK to řekl zástupce vedoucího správy chráněnné krajinné oblasti Antonín Tůma.

Podle něj je nyní v celém krasovém území velmi nízký vodní stav, což ale koresponduje s vodní situací v celém Česku. "Veškerá voda v jeskyních je letos na minimech, která mnozí nepamatují," uvedl Tůma. Týká se to jak vody, která se v jeskyních udržuje díky vodním tokům, tak i vody skapové, tedy srážkové, která do jeskyní skapává přes vápencový masiv z povrchu. "Velké množství jezírek kvůli tomu vyschlo, nejsou doplňována novou skapovou vodou, a postupně vysychají další," uvedl Tůma. Jde především o systém Amatérské jeskyně, Ochozskou jeskyni, částečně i Rudické propadání a Býčí skálu. Jeskyně, které jsou návštěvníkům běžně přístupné, jsou trvale suché, a těch se to podle Tůmy netýká. "Vlhkost i teploty v nich zůstávají konstantní, ohrožení suchem těch veřejnosti přístupných jeskyní nehrozí," uvedl.

Voda podle Tůmy v jeskynním systému v hloubce asi 120 až 130 metrů pod povrchem poklesla minimálně o metr. Řada míst je bez vody a tam, kde se dříve nedalo projít suchou nohou, to nyní jde. Úbytek vody se může projevit na živočiších, které jeskyně obývají. Jde především o bezobratlé, kterým naplavovaná voda přináší živiny. Úbytek skapové vody může mít zase za následek zastavení růstu krápníků. "Ale to je přirozený proces. Jsou období, kdy krápník roste třeba velmi rychle, ale pak se jeho růst kvůli nedostatku skapové vody třeba na desítky či stovky let zastaví. A pak zase rostou dál," řekl Tůma.

Díky poklesu vody se ale jeskyňáři dostanou do míst, která jsou jinak nepřístupná. "Jeskyňáři v Amatérské jeskyni pozorovali pokles vody v jedné chodbě a díky tomu plazením objevili několik desítek metrů nové chodby, o které se dosud nevědělo," uvedl Tůma. Další nové objevy podle něj navíc nejsou vyloučeny, a to podle toho, jak moc voda ještě případně ustoupí.

V krasu je přes 1100 jeskyní. Nejznámější jsou Punkevní jeskyně, kde se lidé plaví v člunech po říčce Punkvě a které jsou spojené s propastí Macocha. Největší je ale systém Amatérské jeskyně o délce přes 40 kilometrů.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí