zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

První zrenovovanou studánkou v rámci projektu Živé studánky je ta v Květnici

05.11.2017
Voda
Příroda
První zrenovovanou studánkou v rámci projektu Živé studánky je ta v Květnici

V úterý byla slavnostně otevřena nově zrenovovaná Květnická studánka, která je první z řady, které se dočkají oživení a zvelebení v rámci celostátního projektu Živé studánky. O tom, které studánky to budou, rozhodovala veřejnost formou hlasování na internetu. Celkové náklady na rekonstrukci Květnické studánky přesáhly 60 tisíc korun.

Studánka v oboře u obce Květnice v okrese Praha-východ měla při hlasování silnou podporu lidí z okolních obcí. ,,Díky aktivitě našich občanů na sociálních sítích, mezi sousedy a přáteli nakonec získala Květnická studánka v hlasování jeden z nejvyšších počtů hlasů. Podporovali nás i skupiny lidí z dalších okolních obcí," říká místostarostka Květnice Lenka Houžvičková.

Na stránkách www.zivestudanky.cz se nakonec hlasování zúčastnilo téměř šest tisíc lidí a 1180 z nich se u své oblíbené studánky také vyfotografovalo. ,,Je vidět, že především lidé z okolních komunit se o tu ,,svoji" studánku, alespoň tímto způsobem, rádi zasadili a začali se o osud studánek ve svém okolí zajímat. To byl přesně cíl projektu, který se podařilo naplnit nad naše očekávání," říká Michal Vávřil marketingový manažer značky Toma. Známá značka balených pramenitých vod celý projekt Živé studánky iniciovala. ,,Voda Toma Natura pramení hluboko v Adršpašsko-teplických skalách a je natolik čistá, že ji stáčíme přímo do lahví, aniž by ji bylo třeba jakkoliv upravovat. Mluvíme o ní jako o ,,živé" vodě. A protože živá voda život dává, přišla nám zcela přirozená myšlenka, že na oplátku budeme vracet život vodě tam, kde to sama potřebuje," vysvětluje Vávřil.

V posledních letech se do postupné obnovy a údržby studánek zapojuje nejen stále více lidí, ale i obcí a firem. Vrací se i tradice jejich symbolického jarního otvírání a podzimního zavírání. ,,Zájmem veřejnosti o studánky a počtem hlasujících jsme byli příjemně překvapeni. Proto jsme se rozhodli, že podpoříme i oživení studánek, které sice skončily v hlasování na druhém místě, ale získaly v soutěži přes tisíc hlasů," doplňuje Michal Vávřil z Tomy.

V příštím roce bude oživování studánek pokračovat i v dalších krajích České republiky, opět ve spolupráci s odborníky z Českého svazu ochránců přírody. ,,Projekt Živé studánky pomáhá zvýšit povědomí o významu vodních zdrojů mezi širokou veřejností a zároveň aktivizuje místní komunity, které by ke studánkám ve svém okolí měly mít skutečně vztah, aby se do péče o ně samy aktivně zapojily," vysvětluje Petr Stýblo, ředitel kanceláře Českého svazu ochránců přírody.

Ještě ve druhé polovině minulého století se počet studánek na našem území odhadoval až na deset tisíc. V současnosti jich uvádějí statistiky Národního registru pramenů a studánek (NRPS) už jen méně než pět tisíc. Některé studánky zmizely kvůli změnám v krajině, jiné se ztratily nebo zpustly jen z toho důvodu, že se o ně neměl kdo starat.

Květnická studánka

Nachází se v západní části Přírodního parku Škvorecká obora - Králičina. Původně se jednalo o prameniště levostranného přítoku Úvalského potoka. Studánku poprvé uvádí mapa revíru Škvorec z roku 1908. Jako zdroj vody pro zvířecí obyvatele obory - kance a daňky - však sloužila od nepaměti. Ještě na počátku 20. století studánku pravidelně opravovali správci knížecího revíru z nedaleké hájovny Škvorec.

Oprava studánky v říjnu 2017

Proběhla kompletní rekonstrukce zastřešení studánky, včetně opravy kamenné podezdívky. Byla nově vyzděna přelivová hrana a osazena nová výtoková trubka, která umožní dostatečnou retenci vody v jímacím prostoru tak, aby zároveň docházelo i k jejímu odtékání. Odtoková strouha byla rozšířena a prohloubena pro zabezpečení plynulého odtoku vody a v prostoru před studánkou pak vyložena plochou břidlicí. Součástí rekonstrukce bylo i pečlivé vyčištění vnitřní části studánky opakovaným vypláchnutím a mechanickým očištěním dna pro dobrou kvalitu vody v jímacím prostoru. Dno pak bylo doplněno kamenem.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí