zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Číně se už nesmí obchodovat se slonovinou

07.01.2018
Příroda
V Číně se už nesmí obchodovat se slonovinou

V Číně platí od posledního dne loňského roku zákaz obchodování se slonovinou a s výrobky z ní. Země přijala zákon o zákazu loni a podle ochránců přírody to může pomoci zachránit životy afrických slonů. Pytláci jich údajně kvůli klům ročně zabijí 30.000.

Čínské sdělovací prostředky oznámily, že už loni se díky zákonu cena slonoviny snížila o 65 procent, a agentury Nová Čína napsala, že v roce 2017 pokleslo množství zadržených zásilek slonoviny o 80 procent. Zákaz vešel v platnost 31. prosince loňského roku.

Nová Čína oznámila, že v Číně bylo uzavřeno 67 podniků a obchodů zbývajících se prodejem zboží ze slonoviny nebo jejím zpracováním.

"Od nynějška platí, že jestliže vám někdo bude tvrdit, že je obchodník se slonovinou se státním povolením, lže a vědomě porušuje zákon," sdělilo ministerstvo ochrany přírody na sociální síti weibo.

Ředitel africké sekce Světového fondu na ochranu přírody (WWF) Fred Kumah považuje čínské rozhodnutí za významný krok k ochraně afrických slonů. Upozornil ale také, že navzdory kampani věnované slonovině v Číně stále mnoho lidí o zákazu neví.

Panují rovněž obavy, že zákaz se nedotkne Hongkongu, který je centrem obchodování se slonovinou a kde nejvíce obchodníků pochází z pevninské Číny. Hongkong teprve vlastní zákon o zákazu připravuje.

Ve světě bylo obchodování se slonovinou zakázáno v roce 1990. Podle odhadů je nyní ve volné přírodě asi 415.000 slonů afrických. Počátkem 20. století jich bylo odhadem tři až pět milionů.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí