zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Online festival přinese snímky o jídle a rozvoji až k vám domů

10.01.2018
Domov
Zemědělství
Zdraví
Online festival přinese snímky o jídle a rozvoji až k vám domů

 Témata potravin, rozvoje a zemědělství se letos opět představí v podobě unikátního Online festivalu dokumentárních filmů Země na talíři!

Jeho druhý ročník zavítá na obrazovky všech zájemců po celé České republice již ve čtvrtém lednovém týdnu. Na programu je osm skvělých dokumentárních snímků s českými titulky, které budou po registraci zpřístupněny zcela zdarma, kdykoli mezi 22. a 28. lednem. To vše navíc z naprostého pohodlí vlastního domova. Jde o filmy z Norska, Švédska, Argentiny, Belgie, USA a dalších zemí, které se promítaly v kinech v rámci festivalu Země na talíři. Země na talíři spojil síly s Jíme Jinak, online projektem zaměřeného na zdravé jídlo a životní styl, a spolu se jim podařilo získat filmy k promítání online, což je naprosto unikátní počin v České republice! Součástí budou i online diskuze, do kterých se zapojí odborní hosté.

Naději a možná řešení našeho potravinového systému přinese první snímek nazvaný Sustainable: Potraviny v jiném světle. Film zavede diváky na farmu Martyho Travise, který se na vlastním příkladu snaží demonstrovat, že zemědělství může být zároveň výdělečné i ohleduplné k životnímu prostředí. Na cestě k "lepší" budoucnosti je však nutné změnit mnohé, doposud běžné, praktiky. Například ty, které popisuje snímek Koloběh jedů. Jak je možné, že navzdory prokázaným negativním účinkům pesticidů a zákazu mnoha jejich druhů, tyto chemikálie stále cirkulují naší planetou?

Další ze snímků, Neviditelná Hranice, se vydává až do Kolumbie, kde hon velkých vlastníků půdy za palmovým olejem a z něj vyráběných ,,zelených" paliv, vysidluje malé farmáře a domorodé obyvatelstvo z jejich pozemků a domovů. Do jedné africké země zase zavítáme ve filmu Děkujeme za déšť - s příběhem keňského farmáře jménem Kisilu, který s kamerou v ruce a za pomoci norské režisérky Julie Dahr dokumentuje život své rodiny i komunity, tváří v tvář změně klimatu.

Jak by to tedy vypadalo, kdybychom se rozloučili s praktikami konvenčního zemědělství? Zřejmě velmi podobně tomu, jak na svých farmách ve filmu Tváře změny ilustrují Olga, André, Remi, a Guisseppe, kteří prosazují radikálně odlišnou vizi tohoto klíčového řemesla. Budoucnost našich potravin není lhostejná ani zemědělci - průkopníkovi Cary Fowlerovi ve snímku Semena času, který putuje z Říma do Ruska a nakonec až za polární kruh, kde hledá odpověď na to, jak zachránit zdroj, bez kterého nedokážeme žít: osivo. Lze ale přispět ke změně i na malém prostranství, a navíc z prostředí města či předměstí? O odpověď na tuto otázku se postarají dva mladí Američané ve filmu Plodná města, kteří se vydají na netradiční cestu kolem Spojených států za městskými zahradnickými projekty.

A chladnými vás nenechají ani Mrtví osli se hyen nebojí, poslední snímek letošního Online festivalu, který je navíc nominován na Evropské filmové ceny. V Etiopii je totiž sváděn boj mezi místními komunitami a vládou, spojenou se zahraničními investory. A předmětem boje není nic jiného než půda - nové "zelené" zlato. Celý festival proběhne na webu www.jimejinak.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
16
10. 2019
16.10.2019 - Přednáška, diskuse
Praha 6 - Střešovice
UŽITEČNÉSEMINÁŘE.CZ
24
10. 2019
24.10.2019 - Seminář, školení
Praha,
Konferenční centrum CITY - Pankrác
31
10. 2019
31.10.2019 - Seminář, školení
Brno, Koleje Jana Amose Komenského Menza
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí