zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Park na soutoku Berounky a Vltavy je projektem na dvacet let

03.03.2018
Chráněná území
Park na soutoku Berounky a Vltavy je projektem na dvacet let

Vytvoření příměstského parku na soutoku Berounky a Vltavy je projektem na dvacet let, jehož cena se pohybuje mezi desítkami a stovkami milionů korun. Výše závisí na tom, zda hlavní město potřebné pozemky odkoupí, či si je pouze pronajme. S majiteli nyní magistrát jedná. Novinářům to dnes řekla radní pro životní prostředí Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice). Park, který má být na rozloze 1300 hektarů, zasahuje na území pěti městských částí a města Černošic.

Území, kde by měl park vzniknout, je v současné době intenzivně zemědělsky využívané. "Chceme, aby ta krajina byla ekologicky hodnotná a stabilní," řekla Plamínková. Na území nivy na soutoku Berounky a Vltavy žije 560 druhů motýlů. V lokalitě jsou také ledňáčci nebo bobři. Park by měl sloužit i zemědělskému hospodaření, ale ne velkoplošného typu, zároveň by měl sloužit rekreaci obyvatel a zvyšovat rozmanitost krajiny. V parku by měly být nízkonákladové stavby jako například hřiště, které by nebylo náročné v případě povodní obnovit. Na soutoku by moly být sady a aleje, plochy by mohly sloužit k pastvě zvířat, což by rozvíjelo biodiverzitu. Lokalita by mohla sloužit příměstskému zemědělství a mohly by se tu prodávat lokální plodiny.

O záměru na vytvoření parku magistrát informoval už v roce 2015. Vedení Prahy podepsalo memorandum s městskými částmi o vzniku příměstského parku, ale problémem jsou jednání s majiteli pozemků.

Projekt parku brzdí také záměr na splavnění Berounky, kvůli kterému je nutné počítat s vytvořením jezu. Plamínková v lednu poslala na ministerstvo dopravy žádost o vyřazení Berounky ze seznamu významných využitelných vodních cest, ministerstvo na splavnění však trvá. Splavnění by podle radní negativně ovlivnilo tok, protože by bylo nutné prohloubit koryto, postavit jez, plavní kanál a deset plavebních komor. Takové zásahy by dle Plamínkové negativně ovlivnily protipovodňová opatření Prahy, proto poslanci za Starosty zvažují využití zákonodárné iniciativy na vyřazení Berounky ze seznamu.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí