Pátek, 19. dubna 2024

Češi odevzdali k recyklaci 727 tun použitých úsporných zářivek

 Nejvíce ,,úsporek" sesbírali lidé v Královéhradeckém kraji a Praze

Češi odevzdali k recyklaci 727 tun použitých úsporných zářivek

PRAHA, 27. března 2018 - Domácnosti a firmy v loňském roce sebraly a předaly k recyklaci 727 tun světelných zdrojů. Mezi premianty ve sběru jsou i letos kraje Královéhradecký a Praha (viz graf). V přepočtu na jednoho obyvatele s výrazným náskokem sesbírali lidé z těchto krajů nejvíce ,,úsporek" v celé republice: 129, respektive 118 gramů. Úsporné zářivky na rozdíl od těch wolframových nepatří do směsného odpadu. Kvůli malému obsahu rtuti a druhotným surovinám se musí odborně recyklovat, a proto je třeba je umístit do speciální sběrné nádoby.

,,Královéhradecký kraj a Praha mají dlouhodobě nejlepší výsledky. Lidé i firmy jsou zde hodně zaměření na ekologii. Oproti jiným krajům se zde recykluje více než dvojnásobek úsporek. Naopak nejhorší výsledky měly loni kraje Jihomoravský, Ústecký (53 g/obyvatele) a Středočeský (49 g/obyvatele)," shrnuje výsledky sběru Zuzana Adamcová, zástupkyně kolektivního systému EKOLAMP, který zajišťuje zpětný odběr a zpracování osvětlovacích zařízení.

25 kg rtuti by mohlo znečistit 79 Máchových jezer

Bilance sběru se dlouhodobě lepší, ale i tak třicet procent úsporných zářivek lidé stále vyhazují do směsného odpadu namísto do speciální sběrné nádoby. Přitom recyklací je možné využít přes 90 % materiálu obsaženého ve světelných zdrojích a zároveň zlikvidovat potenciálně nebezpečnou rtuť.

V 727 sebraných tunách světelných zdrojů je zhruba 25 kilogramů rtuti. ,,Tak velké množství rtuti by teoreticky mohlo ve volné přírodě znečistit vodu v objemu téměř dvou slapských přehrad či 79 Máchových jezer," dodává Zuzana Adamcová.

Použité ,,úsporky" lze odevzdat do 4400 sběrných míst

V Česku je nyní k dispozici přes 4400 sběrných míst. ,,Vysloužilé zářivky lze odevzdat ve sběrných dvorech, obchodech s elektrem či u prodejců světelných zdrojů. Malé sběrné nádoby jsou také velmi často rozmístěny v supermarketech či nákupních centrech, na obecních a městských úřadech," shrnuje Zuzana Adamcová. Nejbližší sběrné místo je možné dohledat na www.ekolamp.cz nebo prostřednictvím mobilní aplikace ,,Kam s ní?", která je zdarma dostupná pro zařízení s operačním systémem Android a iOS.

O společnosti EKOLAMP s.r.o.

Společnost EKOLAMP je neziskový kolektivní systém pro zpětný odběr osvětlovacích zařízení. Zdarma poskytuje služby sběru a recyklace světelných zdrojů a svítidel jak firmám a institucím, tak i běžným občanům. Kolektivní systém EKOLAMP sdružuje výrobce a dovozce osvětlovacích zařízení, za které plní jejich zákonné povinnosti týkající se sběru elektroodpadu. Za tímto účelem buduje po celé České republice širokou síť sběrných míst a zajišťuje sběr a svoz použitých světelných zdrojů a svítidel a jejich zpracování včetně následného využití materiálu a odstranění zbytkových odpadů. Více informací na www.ekolamp.cz.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů