zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Soutěž Žít krajinou zná letošního vítěze

07.05.2018
Voda
Příroda
Zemědělství
Doprava
Soutěž Žít krajinou zná letošního vítěze

Dne 3. května 2018 se v prostorech Senátu Parlamentu ČR uskutečnilo vyhlášení výsledků 11. ročníku soutěže Žít krajinou.

Soutěž, která se do letošního ročníku jmenovala Společné zařízení roku, se letos nově začleňuje do společného projektu ministerstev životního prostředí, zemědělství a místního rozvoje - Cena české krajiny. Akci pořádá Státní pozemkový úřad (SPÚ) ve spolupráci s Českomoravskou komorou pro pozemkové úpravy.

Předávání cen se zúčastnil senátor a předseda Stálé komise Senátu pro rozvoj venkova Miroslav Nenutil, senátor a místopředseda této komise Petr Šilar, náměstek ministra zemědělství Pavel Sekáč a ředitel Sekce řízení ústředí Státního pozemkového úřadu Martin Vrba.

Společná zařízení byla odbornou komisí letos poprvé hodnocena pouze ve dvou kategoriích - Zelená a dopravní infrastruktura a Tvorba a ochrana krajiny. Současně byla vyhlášena Cena Státního pozemkového úřadu a Cena veřejnosti, která je udělována projektu s nejvyšším počtem hlasů získaných ze strany veřejnosti prostřednictvím internetového hlasování.

Společná zařízení realizovaná v pozemkových úpravách mají pozitivní přínos nejen pro zvýšení kvality životního prostředí, ale i kvality života na venkově. Jejich význam postupně roste v důsledku negativních dopadů klimatických změn. Společná zařízení, jako jsou mokřady, tůně, ochranné nádrže, meze nebo výsadby jsou prevencí povodní i sucha.

,,V letech 2012 a 2013 bylo v průměru ročně rozpracováno 154 komplexních pozemkových úprav. V letech 2014 až 2017 to bylo v průměru už 215 úprav za rok. V průběhu těchto 4 let jsme do krajiny přinesli opatření v hodnotě přibližně 5,3 miliardy korun," řekl ředitel Sekce řízení ústředí SPÚ Martin Vrba.

Výsledky 11. ročníku soutěže Společné zařízení roku

Kategorie

Vítězný projekt

Zelená a dopravní infrastruktura

Polní cesta s biokoridorem v k.ú. Rašovice, okres Kutná Hora

Tvorba a ochrana krajiny

Polní cesty, víceúčelová nádrž a LBC 7 v k.ú. Čelčice, okres Prostějov

Cena Státního pozemkového úřadu

Polní cesty, víceúčelová nádrž a LBC 7 v k.ú. Čelčice, okres Prostějov

Cena veřejnosti

Biocentrum s vodní plochou a biokoridor v k.ú. Choťovice, okres Kolín

Počet hodnocených projektů v jednotlivých kategoriích

Zelená a dopravní infrastruktura

27

Tvorba a ochrana krajiny

11

Celkem hodnocených projektů

38

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí