zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V obchodech loni lidé odevzdali 512 tun vybitých baterií

12.06.2018
Zpětný odběr
V obchodech loni lidé odevzdali 512 tun vybitých baterií

Lidé stále častěji nosí vybité baterie do obchodů a obchodních řetězců, uvedla v dnešní tiskové zprávě nezisková společnost ECOBAT, která se o zpětný odběr v Česku stará. Loni na těchto místech lidé odevzdali 512 tun baterií, což je oproti roku 2014 nárůst o dvě třetiny. Nejvíc baterií se vybere v prodejnách COOP.

"Množství baterií odevzdaných v obchodech představuje 30 procent všech baterií, které byly v loňském roce předány k ekologické likvidaci," uvedl Ecobat. Nejvíce baterií se k recyklaci dostane přes firmy, a to 34 procent. Dalších 23 procent odevzdají obce, devět procent připadá na školy.

Mezi řetězci je ve zpětném odběru baterií nejvýznamnější skupina Coop. Do jejích prodejen lidé loni přinesli 16,6 tuny baterií. Na druhém místě je Kaufland s více než 10,3 tuny a na dalším Lidl s 8,9 tuny vybraných baterií. "Množství vytříděných baterií v obchodních řetězcích je závislé především na správném umístění sběrného boxu a dobré informovanosti personálu prodejny. Důležitý je také systematický dohled nad nádobami a pravidelné objednání odvozu," uvedl ředitel Ecobatu Petr Kratochvíl. Při pohledu na konkrétní obchody se nejvíc baterií vybralo v Globusu v Hradecké ulici v Brně, a to 775 tun. "I další místa v první pětce obsadily prodejny řetězce Globus," uvedl Ecobat.

K odběru baterií slouží ve velkých obchodech nádoby, které bývají umístěné při vstupu. Bývá na nich logo Ecobatu se zelenočernou baterií, designem se ale liší. Nejčastější jsou průhledné tubusy typy Maxitube, zelené krabičky Transportbox a vícebarevné boxy s kulatými otvory nahoře Ecocheese.

V Česku funguje celkem více než 22.000 sběrných míst. Těch, které jsou umístěné v obchodech, bylo koncem loňského roku přes 9600. Podle Kratochvíla patří Česko ve zpětném odběru baterií k nejlepším v Evropě. Loni se jich podařilo vybrat 1681 tun, což je 46 procent množství, jaké bylo ve stejném roce uvedeno na trh.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí