zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Shell proběhlo školení pro zdravé firmy

19.06.2018
BOZP
Firemní ekologie
Zdraví
V Shell proběhlo školení pro zdravé firmy

Vybudovat zdravou firmu je snem všech manažerů. Jistě vás napadne, že klíč může být v kondici ekonomiky organizace nebo jejích zaměstnanců. Obě tyto oblasti spolu velice úzce souvisí a vzájemně se přímo ovlivňují. Dobře proškolení zaměstnanci jsou proto klíčoví. Školení, které zrealizovalo BUREAU VERITAS ve firmě Shell, je správným krokem k budování efektivního pracovního prostředí.

Téma bezpečnosti práce a ochrany zdraví v zaměstnání je pro kondici zaměstnanců zásadní. Zástupci firmy Shell se správně rozhodli nespoléhat na vlastní zdroje a svěřili přípravu školení, které proběhlo 24. dubna, expertům z firmy BUREAU VERITAS, která se na tuto oblast zaměřuje.
V některých studiích se objevuje zdravotní stav populace zaměstnanců jako jedna ze zásadních oblastí, kde je v současné době úspor stále možné získat výraznou akceleraci profitability, výkonu a snížení nákladů v oblasti absenteismu a presenteismu, tedy vysoké nemocnosti či přítomnosti indisponovaného zaměstnance na pracovišti, který si ,,odsedí své", aniž by cokoliv organizaci přinášel.
Oblast zdraví je pevně spjata se zákoníkem práce a zdravotní způsobilostí zaměstnanců, proto je často odpovědností oddělení řízení lidských zdrojů, aby naplánovalo a zrealizovalo jakýsi ,,program zdravé firmy."
Nejméně zralé programy firemní kultury zdraví jsou charakteristické tím, že nejčastěji personální útvar svépomocí zorganizuje ,,Den zdraví". Bohužel, jediným měřitelným přínosem takového dne zdraví je zvýšená spokojenost zaměstnanců se zaměstnavatelem, kterou přináší pocit péče. Na kondici zaměstnanců však vliv nemá.
Do těchto nevyspělých programů mnohdy také vstupuje zbytečná snaha zaměstnavatele suplovat lifestylové časopisy, či jim konkurovat. Ten pak publikuje ve firemních novinách a intranetu mnohdy neobjektivní informace z rubriky ,,moderní mytologie zdraví", například na téma detoxikace nebo měření potravinových intolerancí na pavědeckých přístrojích. Tato snaha, byť dobře míněná, rovněž nepřinese kýžený výsledek.
Demografický vývoj naznačuje, že udržet si zdravotní způsobilost může být pro některé zaměstnance obtížné. Vydržet pracovat do téměř 70 let není samozřejmé a bude to vyžadovat čím dál větší zapojení zaměstnavatelů i samotných zaměstnanců.
Společnost BUREAU VERITAS nabízí svým klientům komplexní a dlouhodobé poradenství zaměřené na work ability a worklife balance, založené na vědeckých poznatcích bez moderní zdravotní mytologie, které vyzdvihují jednoduché metody a opatření. Program se jmenuje 7 kroků ke zdraví a je založen na pochopení zdravotních rizik, vlastních čísel a jejich významu pro zdraví - cholesterol, krevní cukry, obvod pasu aj. Pochopení významu pohybu, odpočinku, stresu a škodlivých návyků a základy zdravého a vyváženého stravování. Nechybí i lekce o sebekoučování ke změnám a motivaci. Program realizujeme se zkušenými lektory MUDr. Marií Skalskou a Mgr. Petrem Kaňkou, kteří se v mnoha společnostech podíleli na změnách firemní kultury zdraví a této problematice se dlouhodobě věnují.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí