zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Inspektoři ČIŽP provedli 64 kontrol rekreačních objektů v oblasti Šumavského národního parku

25.09.2018
Čištění odpadních vod
Chráněná území
Inspektoři ČIŽP provedli 64 kontrol rekreačních objektů v oblasti Šumavského národního parku

Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) provedli v CHKO Šumava kontrolu rekreačních, restauračních a ubytovacích zařízení, které nejsou napojeny na centrální čistírny odpadních vod. 22 inspektorů provedlo 64 kontrol, kdy v 10 případech nebyl nikdo zastižen, příp. byla provozovna uzavřena. Z 54 provedených kontrol byla čtvrtina (12 subjektů) v pořádku, což bylo zjištěno přímo na místě. S ostatními zařízeními je ČIŽP v jednání.

,,Ve zbylých případech jsme při kontrole požadovali doklady, které nám nebyly při neohlášeném dozoru předloženy. Kontrolované subjekty je mají předložit během září a října," řekl Vladimír Jiráček, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Českých Budějovicích.

Českobudějovičtí inspektoři, pod jejichž dozor kontrola spadá, nyní zpracovávají došlou vodoprávní dokumentaci, na jejímž základě bude nebo nebude vedeno přestupkové řízení. ,,Nejčastějším přestupkem je absence vodoprávních povolení k odběru podzemních vod a k vypouštění vod odpadních. Neuspokojivá je také úroveň čištění odpadních vod na domovních čistírnách," uvedl Jiráček. Dodal, že největším problémem se jeví turisticky silně navštěvovaná obec Nové Hutě, kde tato problematika v čištění odpadních vod přetrvává už delší dobu. Přípravné práce pro výstavbu centrální ČOV se ale v důsledku majetkoprávních vztahů stále odsouvají.

Konečné vyhodnocení kontrol bude ke konci roku 2018.

Zdroj: ČIŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí