zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Aktivisté začali sbírat podpisy,chtějí zákaz klecových chovů v EU

14.10.2018
Zemědělství
Aktivisté začali sbírat podpisy,chtějí zákaz klecových chovů v EU

Aktivisté z několika organizací tento týden začali sbírat na pražském Malostranském náměstí a na brněnském náměstí Svobody podpisy pod petici, kterou chtějí vyvolat jednání Evropské komise (EK) o zákazu všech klecových chovů na území EU. Chtějí do roka nasbírat v celé EU pod petici milion podpisů, aby se podnětem musela EK zabývat. V ČR si dali za cíl nasbírat 50.000 podpisů, řekla ČTK zástupkyně společnosti Compassion in World Farming v ČR Romana Šonková.

V EU se v klecích chovají slepice, králíci, prasnice, křepelky, novorozená telata či kachny a husy, upozorňují aktivisté. Jde podle nich celkem o více než 300 milionů zvířat.

"Život v kleci není žádný život. Věda už dávno prokázala, že všechna hospodářská zvířata jsou citlivé a vnímavé bytosti schopné trpět, ale také prožívat radost. Nelze dále tolerovat obrovský rozměr a intenzitu utrpení zvířat v klecových chovech," dodala Šonková.

Podle ní je zatím pod peticí, pod kterou dnes začali aktivisté v Evropě sbírat podpisy, 55.000 podpisů. "Ale zatím jsme to ani neodstartovali," dodala.

Aktivisté upozorňují, že například neexistuje legislativa na ochranu křepelek. "Živoří v malých a zcela holých klecích. Na jednu křepelku vychází prostor o velikosti pivního tácku," uvedli ve svých materiálech.

V ČR se v posledních měsících dostal do centra pozornosti chov nosnic v klecích. Spolek Obraz zveřejnil prostřednictvím reportáže České televize záběry z klecových chovů, ve kterých byly slepice odrané z peří, namačkané v malých klecích a byly tam i mrtvé kusy. Většina obchodních řetězců ohlásila, že chce s nákupem vajec z klecových chovů skončit k roku 2025. V Česku je 87,6 procenta nosnic v klecových chovech, v celé EU podle údajů drůbežářů 53,1 procenta nosnic.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
27
5. 2021
27-28.5.2021 - Konference
ONLINE
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí