zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Inspektoři ČIŽP pokutovali e-shopy, které nezákonně vybíraly poplatky za odběr starých elektrospotřebičů

29.10.2018
Zpětný odběr
Inspektoři ČIŽP pokutovali e-shopy, které nezákonně vybíraly poplatky za odběr starých elektrospotřebičů

Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) z oddělení odpadového hospodářství v Liberci řešili letos několik případů, kdy provozovatelé e-shopů od zákazníků nezákonně vybírali poplatky za odběr starého elektrospotřebiče při koupi nového (tzv. zpětný odběr). Za zjištěná porušení uložili čtyři pokuty v celkové výši 50 tisíc korun.

,,Zjistili jsme, že provozovatelé e-shopů vybírali poplatky v řádech stokorun nelegálně. Podle zákona o odpadech přitom musí poslední prodejce od zákazníka, který si u něj koupil nový spotřebič, převzít ten starý zcela bezplatně, takzvaně kus za kus. Nesmí tedy vyžadovat další zvláštní poplatek za odvoz spotřebiče starého. Vysloužilé elektrozařízení je povinen převzít v místě, kam dodává zařízení nové, tedy také například v místě bydliště zákazníka. A platí to i tehdy, když zboží doručuje prostřednictvím najatých dopravců," uvedla Hana Kolářová, ředitelka Oblastního inspektorátu ČIŽP v Liberci.

Pokud se lidé při zpětném odběru elektrospotřebičů setkají s výběrem poplatků, inspektoři radí neplatit a trvat na svém právu bezplatného odvozu starého spotřebiče. V případě odmítnutí e-shopem pak radí pořídit např. kopii objednávky nebo printscreen z webu, kde se o zpoplatnění zpětného odběru píše, a podat podnět na Českou inspekci životního prostředí.

Pokutované subjekty:

  • e-BEKO s.r.o., provozovatel e-shopu www.e-beko.cz - pokuta 10 tisíc korun
  • AP Servis s.r.o., provozovatel e-shopu www.spotrebice-whirlpool.cz - pokuta 10 tisíc korun
  • Zásobování a.s., provozovatel e-shopu www.eva.cz - pokuta 10 tisíc korun
  • EELEKTROMETAL SERVIS Ing. Hilský a syn, spol. s.r.o., provozovatel e-shopu www.shop.elektrometal.cz- pokuta 20 tisíc korun

Zdroj: ČIŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí