zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kraj Vysočina zadal projekt využití kompostu vyrobeného z odpadu na zemědělských plochách v oblastech ochrany vod

19.12.2018
Voda
Odpady
Bioodpady
Čištění odpadních vod
Zemědělství
Kraj Vysočina zadal projekt využití kompostu vyrobeného z odpadu na zemědělských plochách v oblastech ochrany vod

V loňském roce byl Krajem Vysočina zadán pilotní projekt, který se zabýval využitím kompostu vyrobeného z odpadu na zemědělských plochách v oblastech ochrany vod. Projekt byl již dokončen a představen koncem října odborné veřejnosti, zejména z oblasti zemědělství, státní správy a samosprávy.

Cílem projektu bylo zjistit, jaké je využití stávajícího technologického potenciálu zařízení pro zpracování odpadů (kompostáren), který umožní naplnit jednak kapacity zařízení, ale i produkovat kvalitní výstup a vytvořit tak udržitelný systém - síť zařízení, která trvale zajistí naplnění Plánu odpadového hospodářství Kraje Vysočina pro období 2016 - 2025 a zároveň vyprodukuje kvalitní organickou hmotu uplatnitelnou v zemědělské praxi.

Finální koncovkou propojení jednotlivých technologií (bioplynové stanice, kompostárny, obecní čistírny odpadních vod) mohou být kompostárny, které produkují stabilní organické hnojivo - kvalitní kompost. V rámci projektu bylo provedeno také posouzení stávajícího technického řešení kalového hospodářství čistíren odpadních vod v Mikroregionu Novoměstsko a návrh technologického řešení.

,,Řada výzkumů v České republice i zahraničí dokazuje, že právě kompost má mimořádný efekt pro zvýšení kvality půdy. Upraví její strukturu a půda pak zadrží více vody, což je velice důležitý aspekt v současné době dlouhodobého sucha a nedostatku vody. Živiny se v půdě uvolňují podle potřeb rostlin a nedochází k jejich ztrátám do podzemních nebo povrchových vod. Zemědělci tak mohou lépe a bezpečně hospodařit i v oblastech ochrany vod nebo na erozně ohrožených plochách" uvedl radní Kraje Vysočina.

Ve složce životní prostření Geoportálu Kraje Vysočina byl publikován mapový výstup, v němž lze nalézt jednotlivá zařízení se základními údaji. Lze tak velice rychle zjistit např. provozovatele jednotlivých kompostáren či bioplynových stanic, objem vyráběného kompostu nebo informace o kalovém hospodářství čistíren odpadních vod v Kraji Vysočina.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí