zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

10 věcí, které byste měli vědět o jímce

31.01.2019
Ekostyl
Voda
Čištění odpadních vod
10 věcí, které byste měli vědět o jímce

Přemýšlíte o vybudování jímky u domu či na chalupě? V článku najdete základní desatero, které vám odhalí nejdůležitější fakta nejen ohledně výběru.

1. Žumpa neboli bezodtoková jímka je velká nádrž, která se umisťuje pod zem. Vede do ní pouze přítoková roura, odtok jí chybí. Cokoliv nateče dovnitř tam také zůstane.

2. Neplní funkci čištění, ale pouze shromažďování odpadních vod. I kvůli chybějícímu odtoku se musí často vyvážet, aby nedocházelo k nedovolenému vytékání do okolí. Tím se můžou provozní náklady i prodražit.

3. Častější vyvážení lze snížit pomocí ponorného čerpadla, které zvládne odčerpat část obsahu. Tím se ušetří peníze za likvidační firmu.

4. Jímka musí mít správnou hloubku a rozměr a musí být dobře dostupná - aby se dala dobře kontrolovat, čistit a vyvážet.

5. Není nutné řešit stavební povolení v případě, že jde o podzemní stavbu do 300 m2 zastavěné plochy a hloubky do 3 metrů. V tom případě se vyřeší ohlášení na stavebním úřadě, za které se neplatí.

6. Jímky se většinou vyrábí z pevného plastu (tzv. konstrukčního polypropylenu). Ten zajišťuje snadnou montáž, nepropustnost a odolnost. Existuje několik druhů jímek - samonosné, dvouplášťové, a k obetonování. Každý typ se hodí do jiného typu podloží, proto se o výběru vždy poraďte s odborníkem.

7. Velikost jímky se většinou vybírá s ohledem na to, kolik je v domácnosti nebo na chalupě osob. Podle toho snadno odvodíte, jakou máte celkovou spotřebu vody.

8. Existuje i tzv. vsakovací jímka, která je řešením, když není u pozemku k dispozici kanalizace ani vodní tok pro odvádění srážkové vody. Jedná se o výkop vyplněný štěrkem, kam se vsakuje voda.

9. Dříve se mohly nečistoty a odpady vypouštět do povrchových nebo podzemních vod. Od roku 2008 se zakazuje do přírody volně vypouštět jakékoli odpadní vody z domů a chat - ať už se jedná o nečistoty z toalety, koupelny či z kuchyně.

10 Pokud sháníte podrobné informace o jímkách z právnického hlediska, nahlédněte do zákonu č. 254/2001 Sb., který má za úkol chránit povrchové i podzemní vody a který se věnuje likvidací odpadních vod podrobněji.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí