Česká asociace odpadového hospodářství (ČAOH) se spolu s dalšími subjekty v posledních měsících aktivně účastnila na jednáních a pracích na definování potřebných nástrojů na podporu recyklace.
Nástrojů, které zatím bohužel nejsou obsaženy v balíku návrhů nové odpadové legislativy a je tedy nezbytné je tam doplnit. Jednou z klíčových aktivit v tomto snažení byla spolupráce v rámci skupiny "RecHelp".
Odborná pracovní skupina pro definování nástrojů na podporu recyklace - ,,RecHelp", kterou svolala paní poslankyně Krutáková, řeší objektivní problém týkající se návrhů nové odpadové legislativy připravené MŽP (aktuálně ve vnějším připomínkovém řízení). Balík návrhů nové národní odpadové legislativy, včetně souvisejícího změnového zákona, neobsahuje žádné ekonomické nástroje na skutečnou podporu finální recyklace odpadů (zde). Na tomto závěru se pracovní skupina RecHelp opakovaně shodla.
Nová odpadová legislativa má transponovat směrnice z tzv. evropského oběhového balíčku (2018), které stanoví nové recyklační cíle. V evropské směrnici o odpadech jsou uvedeny příklady ekonomických nástrojů a dalších opatření k poskytování pobídek k uplatňování hierarchie způsobů nakládání s odpady (článek 4 a příloha IVa). Např. používání daňových opatření, které podpoří proniknutí recyklovaných výrobků a materiálů na trh, nebo udržitelné postupy zadávání veřejných zakázek, které podpoří lepší nakládání s odpady a používání recyklovaných výrobků a materiálů, atd. (více viz zde) Do návrhu nové národní odpadové legislativy však tyto ekonomické nástroje nebyly zatím promítnuty, což je třeba napravit.
K dosažení evropských recyklačních cílů bude třeba vyřešit problém s nutným navýšením kapacit recyklace v ČR. A zde je klíčový faktor POPTÁVKY po recyklovaných výrobcích1. Bez systémového zajištění poptávky po recyklovaných výrobcích a bez podpory recyklačním firmám není reálné očekávat naplnění evropských recyklačních cílů, např. 65% recyklace komunálních odpadů k roku 20353.
De-facto je nutné za příštích 15 let navýšit procento recyklace VŠECH komunálních odpadů o cca 30% (cca o více než 1, 4 milionu tun komunálních odpadů). Nezbytný předpokladem vysoké recyklace je dostatečná míra separace komunálních odpadů až do finálního roku 2035, ke kterému jsou cíle stanoveny. Bude proto nezbytné v podmínkách ČR pokračovat v další intenzifikaci sběrné sítě barevných kontejnerů na tříděný odpad, v kombinaci s technologickým tříděním, či dotříděním, dle potřeby, s ohledem na evropské cíle4.
Skupinou definované nástroje na podporu recyklace (podrobněji zde):
"Je to další z pomocných aktivit, kterými chceme MŽP pomoci nastavit novou odpadovou legislativu co nejvíce směrem k možnému splnění evropských cílů a zároveň tak, aby to bylo pokud možno funkční v praxi a skutečně to mohlo recyklačním firmám pomoci," vysvětluje Petr Havelka z ČAOH a dodává: "Zejména je třeba ocenit aktivní zapojení ostatních odborníků, členů skupiny, kteří se na vzniku materiálu a jednolivých nástrojů v něm obsažených aktivně podíleli. Myslím, že je to dobrý základ pro nezbytnou další diskuzi a jsem rád, že v tomto směru jsou stále více aktivní i samotní zákonodárci, kteří chápou, že bez podobných nástrojů kapacity recyklace v ČR reálně nenavýšíme na potřebnou míru."
Aktuální verze Závěrů z jednání interní odborné pracovní skupiny k definování nástrojů na podporu recyklace - RecHelp: nastroje-na-podporu-recyklace.pdf [ 847.02 kB, PDF ]
ISES - Přehled opatření na podporu využívání druhotných surovin: ises---prehled-opatreni-na-podporu-vyuzivani-druhotnych-surovin.pdf [ 421.16 kB, PDF ]
Zdroj: Česká asociace odpadového hospodářství(www.caoh.cz)