zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Čína od roku 2021 ukončí dotace pro větrné elektrárny na pevnině

31.05.2019
Větrná energie
Čína od roku 2021 ukončí dotace pro větrné elektrárny na pevnině

Čína na začátku roku 2021 ukončí dotace pro nové projekty větrných elektráren na pevnině. Oznámila to dnes čínská Národní rozvojová reformní komise (NDRC). Rozhodnutí je milníkem v sektoru obnovitelných zdrojů energie, který tradičně spoléhá na dotace a další výhody, které mají podpořit výstavbu těchto zařízení. Rozhodnutí staví nové projekty větrných elektráren na stejnou úroveň jako nové projekty uhelných či plynových elektráren.

Čína platí relativně vysokou sazbu za kilowatthodinu (kWh) elektřiny z větrných nebo solárních elektráren. Prosazuje ale takzvanou paritu rozvodné sítě, tedy aby elektřina z alternativních zdrojů byla vyráběna za náklady, které jsou stejné nebo nižší, než je cena za nákup elektřiny z rozvodné sítě. To znamená, že cena elektřiny z obnovitelných zdrojů je shodná nebo nižší s cenou z tradičních zdrojů výroby elektřiny, jako je uhlí.

Čína už snížila dotace na větrné a solární elektrárny po prudkém poklesu nákladů na jejich výstavbu a vybavení. Loni energetický regulátor uvedl, že bude vyvíjet dodatečný tlak na poskytnutí technologické a politické podpory obnovitelnému sektoru, aby bylo zajištěno, že je schopen provozu bez dotací. Čína také v lednu zahájila několik projektů větrných a solárních elektráren bez dotací a upozornila, že náklady na výstavbu solárních elektráren v Číně mezi roky 2012 a 2017 klesly o 45 procenta a větrných o 20 procent.

Studie zveřejněná minulý týden Severočínskou univerzitou elektrické energie ukázala, že využití uhlí pro výrobu elektrické energie by se mělo dostat na vrchol v příštím roce, kdy dosáhne 1,32 miliardy tun. Cílem vlády je pouze 1,23 miliardy tun. Podíl nefosilních paliv na celkové výrobě elektřiny se má příští rok pohybovat mezi 32 až 34 procenty, vládní cíl je 31 procent, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí