zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Papež vyzdvihl význam poplatků za uhlíkovou stopu

23.06.2019
Klimatické změny
Papež vyzdvihl význam poplatků za uhlíkovou stopu

Papež František považuje zpoplatnění produkce uhlíkových emisí za klíčový nástroj v boji proti globálnímu oteplování. Vyzval také k důslednému informování o klimatických hrozbách založeném na vědeckých poznatcích a k radikální změně energetiky s cílem oslabit dominanci fosilních paliv. Podle agentury Reuters se dnes takto vyjádřil na vatikánské konferenci s manažery energetických společností.

Reuters uvedl, že František dosud nikdy takto jasně poplatky za emise oxidu uhličitého nepodpořil. Tento nástroj využívá řada států, aby používání fosilních paliv učinily méně finančně atraktivním a zároveň podpořily investice do technologií, které skleníkového plynu vypouštějí méně.

Vatikán nezveřejnil seznam firem, které měly na dvoudenní konferenci ve zdejší Akademii věd zastoupení, podle zdrojů Reuters ale papežovu projevu naslouchali představitelé ropných společností Eni, Total, ExxonMobil, BP, Chevron a dalších velkých energetických podniků. Podobné setkání Vatikán hostil už loni a František i tehdy na zástupce firem apeloval, aby věnovali více úsilí přechodu na čistší zdroje energie.

Současná hlava katolické církve o nutnosti ochrany životního prostředí hovoří velmi často, v roce 2015 dokonce věnovala tomuto tématu celou svou druhou encykliku. Klimatické změny jsou podle Františka pro lidstvo výzvou "epochálních rozměrů" a "ohrožují samu budoucnost lidské rodiny". Nedávno při setkání na vatikánském náměstí svatého Petra podpořil mladou švédskou aktivistku Gretu Thunbergovou, která stála na počátku vlny mládežnických protestů za ráznější ekologickou politiku.

"Příliš dlouho jsme se jakožto společnost neřídili plody vědecké analýzy a na apokalyptické předpovědi už nelze reagovat ironií či pohrdáním," citoval papeže Reuters. Diskuse o klimatických změnách podle něj musí vycházet z "nejlepších dostupných vědeckých poznatků".

"Dnes je pro záchranu našeho domova potřebná radikální energetická transformace," vzkázal dále papež šéfům firem zpracovávajících ropu a zemní plyn. Dobře zvládnutý přechod na nový ekonomický model podle Františka může vytvořit nová pracovní místa, snížit ekonomickou nerovnost a zlepšit život lidem, které klimatické změny zasahují.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí