zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Evropský den koupání v řekách oslaví Praha skokem do Vltavy

14.07.2019
Voda
Evropský den koupání v řekách oslaví Praha skokem do Vltavy

K oslavám Evropského dne koupání v řekách, který letos připadá na neděli 14. července, se již poosmé připojí Praha 12, mimo jiné hromadným skokem do Vltavy. Pražské vodovody a kanalizace akci podpoří článkem na svém dětském webu, uvedl mluvčí společnosti Tomáš Mrázek. Hlavní myšlenka akce, tedy začlenění řeky do běžného života lidí, je v hlavním městě momentálně nepřímo rozvíjena revitalizací pražských náplavek. Neutichají ani diskuze o vybudování říční plovárny.

Na louce v Komořanech v Praze 12 začne program k Evropskému dni koupání v řekách ve 14:00. Naplánován je hromadný skok do Vltavy i vzdělávací akce o významu vody a řek. "Děti se mohou těšit na koníky místní chovatelky," řekla místostarostka Prahy 12 Eva Tylová, která v roce 2012 iniciovala zapojení městské části do této celoevropské akce.

Nezisková organizace Arnika tzv. koupací den v řekách v České republice zaštiťovala mezi lety 2002 až 2012. Dále se ale akci nevěnuje. V roce 2015 se pořádání společného skoku do Vltavy z pražské náplavky ujala Koalice pro řeky. Letos ale nic podobného nepřipravuje. Větší oslavy v celé Evropě se konají zpravidla jednou za pět let a další připadají na příští rok, uvedl zástupce Koalice pro řeky Vlastimil Karlík.

V minulosti bývalo u Vltavy živo díky říčním plovárnám. "Byly například u Žofína, pod Vyšehradem, ale i u budovy Strakovy akademie. V současné době lze uvažovat pro nové říční lázně buď s využitím říční vody se systémem filtrace sítěmi od velkých nečistot, nebo vloženým plovoucím bazénem s čistou vodou," uvedl mluvčí Institutu pro plánování a rozvoj hlavního města Prahy Marek Vácha.

Koncept plovoucích lázní na Rašínově nábřeží naposledy vytvořil Petr Janda, kterého si magistrát vybral coby architekta projektu obnovy Rašínova, Hořejšího a Dvořákova nábřeží.

Podrobný plán kruhové plovárny na Vltavě již dříve zpracovali architekti Andrea Jašková, Ondřej Lipenský a Jan Wolf. Podle slov Lipenského současné vedení města pracuje s Jandovým návrhem.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí