zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Chomutov zakázal kvůli suchu odebírat vodu z potoků a řek

06.08.2019
Obec, město
Sucho
Chomutov zakázal kvůli suchu odebírat vodu z potoků a řek

Chomutov zakázal kvůli suchu odebírat vodu z desítky potoků a řek k zalévání zahrad, napouštění bazénů nebo zavlažování sportovišť. ČTK to dnes zjistila na internetových stránkách chomutovského magistrátu. Zákaz platí až do odvolání. Odebírání vody i přes zákaz je kvalifikováno jako přestupek a je možné uložit pokutu ve výši až 100.000 korun, upozorňuje chomutovský vodoprávní úřad. Už na konci července zakázali v Ústeckém kraji čerpat vodu z toků také na Ústecku a Děčínsku.

Zákaz se vztahuje na odběr povrchových vod pomocí technického zařízení, jako jsou čerpadla nejen přímo v Chomutově, ale v celé spádové oblasti. Čerpat vodu z potoků a řek nesmějí obyvatelé v celém povodí Hačky, Podkrušnohorského přivaděče, Prunéřovského potoka, Chomutovky, Hutné, Bíliny, Hutního potoka nebo přivaděče Ohře.

Podle informací z Povodí Ohře potoky a řeky vlivem dlouhotrvajícího sucha a přetrvávajícího nedostatku srážek vysychají. Na řadě míst se snížily průtoky tak výrazně, že hrozí nebezpečí kyslíkového deficitu, který může vážně ohrozit vodní a na vodu vázané ekosystémy.

Přestože se v posledních dnech objevily na celém území Česka přeháňky a bouřky, místy i s intenzivními dešti, byly jen lokální. Území zasažené půdním suchem se dál rozšiřuje. Podle informací z Českého hydrometeorologického úřadu je suchem postiženo více než 75 procent území České republiky a hladiny potoků a řek na celém území dál klesají.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí