zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Stanovisko MŽP k jednání odborníků k povolení plošné aplikace přípravku Stutox II na zemědělskou půdu

13.08.2019
Příroda
Zemědělství
Stanovisko MŽP k jednání odborníků k povolení plošné aplikace přípravku Stutox II na zemědělskou půdu

Po včerejším jednání na Ministerstvu zemědělství nadále trvá stanovisko Ministerstva životního prostředí, které nesouhlasí s plošnou aplikací přípravku Stutox II na zemědělskou půdu, a to s ohledem na rizika, které taková aplikace nese pro životní prostředí.

,,Ministerstvo životního prostředí svým stanoviskem nemůže z pohledu práva anulovat rozhodnutí ÚKZÚZ, které plošnou aplikaci na začátku minulého týdne povolilo. Proto vítáme po dnešním jednání i nadále trvající zákaz ministra zemědělství Tomana aplikovat plošně přípravek Stutox II na pole," uvedl po jednání náměstek sekce ochrany přírody a krajiny na Ministerstvu životního prostředí Vladimír Dolejský a dodává, že ,,MŽP je samozřejmě připraveno nadále jednat se všemi zúčastněnými o dalším postupu vůči kalamitě hrabošů."

Jak už Ministerstvo životního prostředí upozornilo v tiskové zprávě ze dne 8. srpna 2019, plošná aplikace by byla v rozporu se zákonem o ochraně přírody a krajiny. Náměstek Dolejský proto dnes na jednání současně upozornil, že aplikace by neměla být paušální, jak bylo navrženo v povolení Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského, ale s ohledem na platný zákon o ochraně přírody a krajiny mohou zemědělci v případě kalamitních stavů případně požádat o výjimku z ochrany zvláště chráněných živočichů, popř. z územní ochrany. Orgán ochrany přírody a krajiny posoudí na základě žádosti konkrétních zemědělců, zda je možné aplikaci rozhozem na povrch pozemků povolit. Při udělování výjimky bude nutné individuálně vyhodnotit všechna rizika takové aplikace pro životní prostředí. O výjimku mohou zemědělci žádat u příslušných orgánů ochrany přírody a krajiny tedy u krajských úřadů, resp. na území CHKO u regionálních pracovišť Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

,,Plošná aplikace přípravku Stutox II není povolena ani v Rakousku, ani v Německu, a podle našich informací plošně ani na Slovensku. Je potřeba začít vážit nejenom ekonomické dopady na zemědělce, ale také dopady na životní prostředí a ekosystémové služby přírody. Je potřeba se ptát, kdo nám zaplatí nevratné škody na životním prostředí," uzavírá náměstek Dolejský.

Proti plošné aplikaci STUTOXu II se jednoznačně vyjádřili vedle ekologických organizací také například zástupci Asociace soukromých zemědělců.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí