zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Fit a plní energie i na podzim? Přinášíme zaručené tipy

05.10.2019
Zdraví
Fit a plní energie i na podzim? Přinášíme zaručené tipy

Chladné dny, ranní mrazy a brzká stmívání. To vše přichází s podzimem. Stejně tak ponurá nálada, únava či zbytečné přejídání...

Jak se udržet v kondici i během pochmurného podzimu? Není to složité. Stačí dodržovat několik jednoduchých zásad podzimní očisty. ,,Nakopne" tělo, imunitu i vaši psychiku!

Detoxikace organismu je očistný proces. Zbavuje tělo škodlivých látek, které vedou k poruše tělesných funkcí. Správně provedená detoxikace harmonizuje organismus, přináší pocit zdraví a přívalu nové energie.

Očistu si určitě dopřejte, pokud vás trápí bolesti hlavy nebo kloubů, trávicí potíže nebo cítíte neustálou únavu a vyčerpání. Příznaky, že tělo potřebuje vyčistit, jsou také problémy se spánkem, časté nachlazení a další nemoci.

Základem je voda

Důležitou součástí každého detoxu je pitný režim, některé metody jsou na něm dokonce postaveny. ,,Denně vypijte minimálně 1,5 litru čisté neperlivé vody v závislosti na fyzické aktivitě a zdravotním stavu. Můžete kombinovat s vodami minerálními, ale určitě vybírejte ty neslazené. K detoxu se dobře hodí také čaje, zejména bylinkové," doporučuje Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně NATURHOUSE, www.naturhouse-cz.cz. Detoxikačními bylinami jsou například kopřiva, máta, fenykl, lichořeřišnice, pampeliška nebo ostropestřec. Šálek čaje vás příjemně zklidní a můžete si s ním udělat chvíli čas jen na sebe a své myšlenky.

Přírodní doping

Pokud potřebujete naopak ,,nakopnout" zapomeňte na kávu. Zkuste raději japonský jemně mletý čaj matcha. ,,Matcha Tea je jemně mletý zelený čaj z Japonska, který je plný prospěšných látek, jako jsou aminokyseliny, malé množství vitamínů a minerálů, vysoký podíl vlákniny a čajová forma kofeinu nazvaná tein, která je pro tělo šetrnější než klasický kofein. Matcha navíc oproti kávě neprovází žádné vedlejší účinky, jako je nervozita, bušení srdce nebo třes rukou, vstřebává se pomaleji a působí po dobu 3-6 hodin. Protože dodává energii, je snadné po šálku matcha vyrazit cvičit. Navíc pomáhá zrychlovat metabolismus, spalovat tuky až o 40 % rychleji, a tím zvyšovat motivaci ke cvičení," vyjmenovává Petr Patočka, jednatel společnosti Kyosun s.r.o., která patří mezi přední dodavatele bio Matcha Tea do Evropy, MatchaTea.cz.

Jídelníček sezónní, čerstvý, zdravý

Jídelníček během detoxikace může být různý. Každému vyhovuje něco jiného a hodně záleží také na okolnostech, za jakých očistu provádíte a co od toho očekáváte. Ideální je, když máte možnost si během detoxikace udělat čas jen na sebe, relaxovat a zklidnit se. V takovém případě lze detox postavit na pití ovocných a zeleninových šťáv a smoothies. Ideálním podzimním ovocem jsou jablka, hrušky a švestky. Ze zeleniny je to pak třeba dýně, cuketa či patizon, ze kterých si můžete udělat třeba i polévku. ,,,,Nejen v rámci detoxikačních procedur doporučuji zařadit do jídelníčku co nejvíce ovoce, zeleniny a raw stravy. Nezatěžuje organizmus jako strava vařená a plná živočišných surovin. Většinou zhubneme, jídlo nás doplní energií a vitalitou a často i pročistí. Začněte klidně postupně, alespoň jedním ,,zeleným dnem". Čím více potravin sníme v jejich původním, tedy syrovém stavu, tím více jejich vitamínů a výživových hodnot si z nich naše tělo vezme. Mnoho vitamínů se tepelnou úpravou potravin zničí, a proto vařené pokrmy sice zasytí, ale další přidanou hodnotu pro nás prakticky nemají," říká Stanislav Petříček, zakladatel bistRAWveg, popularizátor zdravého životního stylu pro manažery, spolumajitel společnosti TP Consulting.

Energii vám mohou dodat také ořechy a různá semínka. Sáhněte třeba po těch dýňových, lněných, slunečnicových nebo konopných. ,,Konopné semínko má ideální poměr (1:3) esenciálních mastných kyselin (EMK) omega-3 a omega-6, což je lidskému tělu nejbližší, takže zajišťuje správnou funkci metabolismu. Semínka doporučuji přisypávat například do salátů. Zajímavou variantou je také konopné mléko, kdy stačí rozmixovat semínka s vodou a přecedit," říká Jiří Stabla, odborník na konopí, zakladatel Konopných lékáren, Konopne-lekarny.cz.

Bez pohybu to nepůjde

Během detoxu, stejně jako mimo něj, je pro udržení dobrého pocitu zásadní pravidelný pohyb. A vlastně na tom není vůbec nic těžkého, není totiž třeba se dlouhé hodiny dřít v posilovně. Vašemu zdraví prospěje už to, když si každý den dopřejete minimálně 30 minut chůze. ,,Můžete si udělat třeba procházku cestou z práce, zajít se psem nebo místo výtahu chodit po schodech. Pro detoxikaci je důležité udržovat v dobrém stavu psychiku, k čemuž vám může pomoci také jóga," radí Věra Burešová z NATURHOUSE, www.naturhouse-cz.cz.

Samozřejmostí je během detoxu vyřadit cigarety a alkohol. ,,Stopku" mají také všechna smažená jídla, sladkosti, kofein, mléčné výrobky a pšenice.

A jak dlouho by měl detox trvat? I to je individuální. Záleží třeba i na tom, jaký životní styl máte nastavený normálně a jak velká změna to pro vás bude. Pro někoho může být ideální doba v řádu týdnů, pokud však začínáte, postačí například 2-3 dny, maximálně týden.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí