zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Návod na začlenění požadavků na ochranu zdraví - etiketa POR

19.10.2019
Zemědělství
Zdraví
Návod na začlenění požadavků na ochranu zdraví - etiketa POR

Státní zdravotní ústav se souhlasem Ministerstva zdravotnictví ČR připravil návod na začlenění požadavků na ochranu zdraví lidí do etikety přípravků na ochranu rostlin se zohledněním členění podle přílohy č. 3 vyhlášky č. 132/2018 Sb.

Etiketa přípravku na ochranu rostlin (dále jen přípravek) je určena především pro jeho uživatele (ať už profesionální či neprofesionální).

Vzhledem k tomu, že ÚKZÚZ neakceptoval návrh rezortu zdravotnictví na vytvoření jednoho materiálu (vzor etikety přípravku, návod na vytvoření), vydává rezort zdravotnictví samostatný návod k části ,,ochrana zdraví lidí".

Materiál je upraven tak, aby splňoval požadavky právních předpisů platných v EU i ČR.
Etiketa musí tedy obsahovat nejen informace o přípravku jako takovém, jeho použití (např. návod na použití, podmínky použití), ale řadu dalších informací mimo jiné i k ochraně zdraví lidí.
Přičemž je třeba zohlednit nejen požadavky na ochranu samotných uživatelů přípravků (kteří ředí přípravky, aplikují je, čistí zařízení po aplikaci apod.), ale i následných pracovníků (kteří vstupují do porostů /na plochy, manipulují s ošetřenými částmi plodin apod.), okolních osob a místních obyvatel a samozřejmě konečných spotřebitelů - konzumentů.
Při každé změně nebo doplnění povolení je žádoucí aktualizovat i podmínky k ochraně zdraví lidí, a to především při změně klasifikace přípravku, doplnění dalších způsobů aplikací apod.

Návod na začlenění požadavků na ochranu zdraví lidí do etikety přípravků na ochranu rostlin se zohledněním přílohy č. 3 vyhlášky č. 132/2018 Sb. ke stažení - Návod etiketa POR + zdraví.

Bližší vysvětlení jednotlivých požadavků k ochraně zdraví bylo prezentováno na semináři pro žadatele o hodnocení POR, který se konal v SZÚ v červnu 2019.

Autor: MUDr. Zdeňka Trávníčková, CSc.

Zdroj: SZÚ

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí