zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na šumavském Špičáku jsou unikátní biologické toalety

02.11.2019
Čištění odpadních vod
Na šumavském Špičáku jsou unikátní biologické toalety

Ekologické toalety vybudoval na vrcholu šumavského Špičáku sportovní areál Ski&Bike Špičák. Dosud tam sloužily v zimě lyžařům a v létě turistům a bikerům chemické toalety. Nyní budou moci používat toalety, v nichž se o likvidaci exkrementů postarají žížaly. Podobné toalety už fungují například v Alpách, v Česku jsou zatím první na Špičáku, řekl dnes ČTK ředitel areálu Vladimír Kasík.

Toalety fungují na principu vermikompostéru, jenž využívá schopnosti žížal přeměňovat biologické zbytky na kvalitní organické hnojivo. Na Špičáku se snažili vybudovat zázemí pro turisty už mnoho let, dlouho ale nebylo snadné najít řešení a získat pro něj souhlas ochrany přírody. "Bohužel se tam těžko dovede nějaká voda a už vůbec by tam bylo těžké odpadové hospodářství," poznamenal Kasík.

Dosud stály na vrcholu chemické toalety, u nichž se musel v týdenních cyklech vyměňovat obsah. Nové toalety nic takového nepotřebují. Žížaly budou obsah toalet likvidovat celoročně, sežerou ho a stráví a zároveň se budou při dostatku potravy množit. "Nepotřebujeme být napojeni na čističku odpadních vod, nepotřebujeme tam dělat jímku, nevzniká žádný odpad. Je to ryze biologická záležitost a viděl bych to jako náš další příspěvek k ochraně přírody," řekl Kasík.

Zařízení instalovala francouzská firma s mnohaletou zkušeností. Obsah toalet se pomocí posuvného pásu dostane do odděleného technického prostoru, kde ho žížaly likvidují. Zařízení je i díky tomu bez zápachu. Na vrcholu umístil Ski&Bike Špičák v minulých dnech malý hnědý domek se sedlovou střechou, který v přírodě neruší. Uvnitř jsou dvě toalety, jedna po muže a jedna po ženy. V plném provozu budou od zimní sezony.

Lada Pešková

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí