zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Před 40 lety byla vyhlášena CHKO Třeboňsko

16.11.2019
Chráněná území
Před 40 lety byla vyhlášena CHKO Třeboňsko

Základní údaje o Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Třeboňsko, která byla vyhlášena 15. listopadu 1979:

- Krajina v okolí jihočeské Třeboně je již více než osm století intenzivně využívána a přetvářena člověkem, současný ráz jí dalo především rybníkářství. I přesto, nebo možná právě proto se zde dochovala řada jedinečných přírodních lokalit. Zdejší oblast byla již v roce 1977 vyhlášena biosférickou rezervací v rámci programu Člověk a biosféra (MAB) organizace UNESCO.

- Osou CHKO, která má rozlohu 700 km2, je řeka Lužnice, která spolu s Nežárkou a dalšími menšími toky napájí důmyslným systémem kanálů (například Nová řeka, Zlatá stoka) zdejší rybníky. Z 465 rybníků na území CHKO je největší Rožmberk (vodní plocha 489 ha). K dalším známým rybníkům patří Horusický, Záblatský, Svět, Opatovický, Velký Tisý, Hejtman nebo Staňkovský.

- Z hlediska ochrany přírody patří k nejcennějším biotopům zdejší rozlehlá rašeliniště se zachovalými rostlinnými společenstvy a na ně vázanou faunou. Unikátní jsou i zachovalé části původních meandrujících toků řek se zaplavovanými nivami a zbytky lužních lesů. Lze zde najít i extrémně suché lokality vátých písků.

- Nejcennější části Třeboňska jsou chráněny v 33 přírodních rezervacích a památkách o celkové rozloze přes 4000 hektarů. Z toho je pět národních přírodních rezervací, jedna národní přírodní památka, 21 přírodních rezervací a šest přírodních památek. Na území CHKO jsou vyhlášeny dva mokřady mezinárodního významu zapsané na seznam tzv. Ramsarské úmluvy (Třeboňské rybníky, Třeboňská rašeliniště). V působnosti Správy CHKO jsou i národní přírodní rezervace Řežabinec a Řežabinecké tůně a národní přírodní památka Kaproun, které leží mimo oblast.

- Region je místem výskytu a ochrany řady chráněných rostlin (např. lokální varieta borovice lesní, borovice blatka, černýš český, koniklec jarní) a živočichů (vzácné druhy bezobratlých živočichů, ale i třeba vydra říční, orel mořský či některé druhy ve střední Evropě ohrožených ryb, jako je například mník jednovousý). V oblasti byl před nedávnem zaznamenán výskyt vlků. Třeboňsko je také rájem ptáků, vyskytuje se zde až 277 druhů. Více než polovina z nich zde hnízdí, pro další je kraj pravidelnou migrační zastávkou či zimovištěm. Na Třeboňsku je proto vyhlášeno 16 evropsky významných lokalit v rámci sítě Natura 2000 a rovněž i ptačí oblast Třeboňsko.

- Třeboňsko je také významnou rekreační oblastí. Kromě přírodních krás nabízí i zachovalou historickou architekturu měst (Třeboň), šlechtických sídel (Jemčina) či vesnic (Kojákovice). Třeboň, mezi jejíž symboly patří kapr ze zdejších rybníků, je také vyhledávaným lázeňským městem. Celý region láká k cykloturistice, zdejší toky jsou oblíbené mezi vodáky.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí