zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ruka z recyklovaného PETu pomáhá ve FN Motol pacientům s poškozením míchy

04.01.2020
Recyklace
Ruka z recyklovaného PETu pomáhá ve FN Motol pacientům s poškozením míchy

Výzkumná skupina PETMAT podporovaná Mattoni 1873 vytvořila technologií 3D tisku prototyp mechanické ruky. Ruka držící komunikátor Alexa* pomáhá ve Fakultní nemocnici Motol pacientům s poškozením míchy komunikovat s okolím.

Prototyp mechanické ruky je vyroben ze 100 % recyklovaného PETu a nese pracovní název Velexa (spojení názvu komunikátoru Alexa a jména konstruktéra ruky Jiřího Veleho). Byla vytištěna po dílech na 3D tiskárně a díky kulovému kloubu ji lze polohovat nad postelí pacienta.

Pilotní projekt spinální jednotky chce pomocí virtuálních asistentů Alexa zvýšit soběstačnost svých pacientů. Velexa umožňuje nepohyblivým pacientům komunikovat přes Alexu pomocí jednoduchých pokynů s personálem nemocnice, telefonovat či zapnout televizi.

,,Nový projekt PETMATu ukázal další využití recyklovaného PETu v praxi. Rádi stojíme za projekty, které pomáhají lidem a zároveň využívají široké možnosti recyklace," komentuje generální ředitel společnosti Mattoni 1873 Alessandro Pasquale vývoj a uvedení Velexy do praxe.

Výhody recyklovaného PETu

Prvotní impuls umístit komunikátor Alexa na mechanickou ruku vzešel od Adama Ježka ze společnosti Deepview s.r.o., který zvažoval, jaký vhodný materiál na její výrobu použít. Znal projekt PETMAT, a tak použitím recyklovaného filamentu pro 3D tiskárnu propojil funkčnost a ekologii.

,,Správnou funkci Velexy lze testovat a vylepšovat na 3D tiskárně průběžně. Jednotlivé díly mechanické ruky se mohou tisknout a vyměňovat ze dne na den, což je velké plus oproti jiným materiálům. Recyklovaný plast se také snadno čistí a dezinfikuje, a to je v nemocničním prostředí zásadní. Je lehký a přitom pevný, díky kulovému kloubu se dobře polohuje," říká ke spolupráci s PETMATem A. Ježek.

Velexa v praxi na videu ZDE.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí