zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

,,Zasaďme se!" Evropské peníze mají bránit suchu, ne mu pomáhat

31.05.2020
Zemědělství
Sucho
,,Zasaďme se!  Evropské peníze mají bránit suchu, ne mu pomáhat

Českým europoslancům a europoslankyním začaly psát první desítky lidí, aby změnili Společnou zemědělskou politiku. Na pět okruhů zásadních změn potřebných pro zmírnění sucha v naší krajině upozorňuje Hnutí DUHA s kampaní Zasaďme se [1], která je součástí celoevropské kampaně Good food good farming [2].

Pro zmírnění sucha jsou klíčové podmínky Společné zemědělské politiky pro příští šestileté období, které nyní nastavují výbory Evropského parlamentu. Následná shoda mezi Evropským parlamentem, Evropskou komisí a Radou EU se promítne do podoby dotací nastavených českým Ministerstvem zemědělství.

Dotace přinesly českým zemědělcům od roku 2014 přes 200 miliard korun - většinou ale pro intenzivní zemědělství založené na nekonečných lánech, velkém množství jedovatých pesticidů a umělých hnojiv.

Hnutí DUHA a další desítky organizací napříč evropskými státy v rámci kampaně požadují, aby dotace z veřejných peněz podporovaly výhradně zemědělské hospodaření, které pomůže obnovit pestrou a zdravou krajinu s prosperující biodiverzitou, rozvíjet venkov a šetrné hospodaření, řešit příčiny i dopady klimatické změny či zlepšit životní podmínky chovaných zvířat.

Jan Skalík, vedoucí programu Krajina z Hnutí DUHA řekl:
,,Hnutí DUHA se kampaní Zasaďme se připojuje k celoevropskému úsilí, které chce zabránit suchu. Rok 2020 je pro zdravé potraviny, pestrost krajiny, kvalitu půdy i zaměstnanost na venkově zcela přelomový.
Europoslankyně a europoslanci právě připravují klíč pro rozdělování zemědělských dotací, který by mohl vrátit vodu do naší krajiny. Napište jim i vy, aby se o to zasadili. Tisíce lidí po celé Evropě už žádají své zastupitele, aby hájili zdravou krajinu a bránili změně klimatu."

Poznámky:
[1] www.zasadmese.cz
[2] www.goodfoodgoodfarming.eu/

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí