zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Praha má třicetimetrové spadiště odpadních vod

22.06.2020
Voda
Čištění odpadních vod
Urbánní ekologie
Praha má třicetimetrové spadiště odpadních vod

Městská Pražská vodohospodářská společnost (PVS) nechala za 46 milionů korun postavit nové spadiště, kde odpadní vody padají z výšky 27 metrů, aby se dostaly na úroveň Vltavy. Šachta je podle zástupců firmy v Evropě unikátní svoji konstrukcí, která využívá spirálovitou skluzavku, díky které při zvýšeném průtoku odpadních vod nevzniká ve stoce škodlivá mlha. Novinářům to dnes řekli zástupci PVS a magistrátu.

Pražská kanalizační síť má velké výškové rozdíly a odpadní vody je nutné přivést na úroveň Vltavy do Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV). Právě k tomu slouží nová šachta, která vznikla v Libni místo původního spadiště. Celkově je hluboká 36 metrů, voda padá z výšky 27 metrů.

Předseda představenstva PVS Pavel Válek řekl, že toto spadiště je největší a nejvýznamnější v Praze. Stavba je součástí celkové rekonstrukce kanalizačního sběrače v ulici Nad Novou Libní, která stála celkem 158 milionů korun bez DPH.

Podle náměstka primátora Petra Hlubučka (STAN) ve starém spadišti se z dopadajících odpadních vod tvořil aerosol podobně, jako když vzniká mlha pod vodopádem. V případě odpadních vod je nicméně aerosol toxický a poškozuje kanalizační síť. Řešením je nová spirálovitá konstrukce, kdy při nízkém průtoku padá voda přímo, ale při vyšším stéká po spirálově umístěných stupních a na konci tak ani při velkých deštích nevzniká aerosol. Projektant před samotnou stavbou funkčnost nové konstrukce vyzkoušel na fyzikálním modelu s pomocí výzkumníků ČVUT.

Vodovodní síť je v Praze dlouhá zhruba 3500 kilometrů. PVS je stoprocentně vlastněná Prahou a stará se o vodohospodářskou infrastrukturu. Do postupné obnovy kanalizační sítě město každý rok investuje přes dvě miliardy korun. Distribuci vody mají na starosti Pražské vodovody a kanalizace (PVK), které většinově vlastí firma Veolia a magistrát v ní před časem získal 49 procent akcií za 1,75 miliardy korun. Součástí dohody je opce na odkup zbylých 51 procent akcií v roce 2028, kdy firmě skončí smlouva s PVS na pronájem vodovodní infrastruktury.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí