zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Svozová firma SAKO Brno loni hospodařila se ziskem 123 milionů

05.10.2020
Odpady
Urbánní ekologie
Svozová firma SAKO Brno loni hospodařila se ziskem 123 milionů

Městská svozová firma SAKO Brno loni hospodařila se ziskem 123 milionů korun. V porovnání s předchozím rokem je to o pět milionů korun víc. O téměř 50 milionů se zvýšily i tržby, které přesáhly 762 milionů. Vyplývá to z výroční zprávy ve Sbírce listin. Jediným akcionářem společnosti je město Brno.

SAKO zajišťuje sběr a svoz směsného komunálního odpadu, který následně mění na teplo pro brněnské domácnosti. "Loni jsme věnovali velkou energii do osvěty a vzdělávání, aby všichni měli srozumitelné informace, jak s odpadem zacházet. Má to pozitivní výsledky. Meziročně narostlo množství vytříděných odpadů a množství odpadů, které vůbec nevzniklo jako textil nebo bioodpady," uvedl předseda představenstva Filip Leder.

Ve spolupráci s brněnskými teplárnami loni SAKO dodalo do sítě centrálního zásobování teplem v Brně dosud nejvyšší množství tepla. Ceny tepla se neměnily.

Společnost loni zaměstnávala 472 lidí, což je o 31 více než v roce 2018. Dlouhodobě ji však trápí nedostatek popelářů a řidičů.

Kromě svozu odpadu také firma loni odstranila 16 nelegálních skládek, ze kterých odevzdala 473 tun odpadu k dalšímu třídění nebo zpracování.

Nejvýznamnějším připravovaným projektem je dostavba třetí linky spalovny, která by měla být v provozu do roku 2025, v plánu je také výstavba automatické dotřiďovací linky. Má fungovat do roku 2023.

Historie společnosti sahá do roku 1905, kdy nová spalovna začala dodávat městu první elektrickou energii vyrobenou z odpadu. Nyní má dceřinou společnost sídlící v Brně, ASTV, která podniká v oblasti nakládání s nebezpečnými odpady.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí