zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vědci: S čištěním vod od hormonů by mohli pomoci mikroroboti

08.12.2020
Technologie
Čištění odpadních vod
Voda
Vědci: S čištěním vod od hormonů by mohli pomoci mikroroboti

S odstraněním syntetických i přírodních hormonů z vodních zdrojů by v budoucnu mohli pomoci mikroroboti. Tyto hormony nyní představují značný problém, neboť ovlivňují endokrinní činnost řady organismů. Autonomní robůtci by mohli hormony efektivně zachytit. Studii vědců z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT) publikoval časopis Nature Machinery Intelligence. Mluvčí školy Michal Janovský o tom dnes informoval ČTK.

Pro čištění vody od hormonálních látek se nyní využívají stacionární či průtokové separátory a filtrační systémy. Publikovaný koncept přináší podle vědců na problém nový pohled. "Naše strategie by mohla být v budoucnu doplňkovou metodou pro vylepšení separačních technologií při čištění zdrojů vody nebo pro řešení havárií a potencionálního ohrožení vodních zdrojů nebezpečnými látkami," řekl první autor studie Lukáš Děkanovský.

Mikroroboti pracují na bázi vodivých polymerů polypyrrolů (PPy), s pomocí pH, světla či elektrického pole je odborníci mohou programovat, a tím měnit jejich fyzikálně-chemické vlastnosti. Robot se tak dokáže autonomně pohybovat ve vodním prostředí, vázat na sebe steroidní molekuly z roztoku a tkát na povrchu hormonální sítě, které se pak z vody snadno odstraní. Aby po vzniku sítě mikroroboti neztratili schopnost pohybu, jsou vybaveni magnetickými nanočásticemi.

Nature Machine Intelligence je on-line vědecký časopis. Věnuje se pouze umělé inteligenci, strojovému učení a robotice. Časopis byl vytvořen společností Nature Research v reakci na explozi strojového učení v roce 2010, vychází od ledna 2019.

Státní zdravotní ústav loni upozornil, že Česko patří v kvalitě pitné vody v Evropě k průměru, nikoli ke špičce. Je třeba zvýšit odbornost provozovatelů vodovodů a zlepšit mikrobiální kvalitu vody, tedy omezit vedlejší produkty z dezinfekce vody, uvedl tehdy František Kožíšek z ústavu.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí