zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jak přežít konec civilizace?, ptá se první titul nového nakladatelství Walden Press

12.12.2020
Obecné
Jak přežít konec civilizace?, ptá se první titul nového nakladatelství Walden Press

Lidé, kteří ještě nezapomněli, co to je používat vlastní rozum, a vědí, že mohou nastat situace, kdy je každá rada drahá. Takto popisuje čtenáře, kterým by se mohla líbit knížka Jak přežít konec civilizace její autorka Magdalena Vožická. Titul s dovětkem Cesta k soběstačnosti vychází nyní v rozšířené a aktualizované verzi v novém nakladatelství Walden Press.

Odlehčeně napsaný průvodce světem po možném civilizačním kolapsu doprovázejí snímky uznávaného fotografa Karla Cudlína pořízené v posledních 30 letech na Ukrajině. Jsou další vrstvou kombinace až nemilosrdně realistických, dystopických pasáží s humorněji pojatou fiktivní linkou. Výraznou vizuální podobu knize vtisklo progresivní grafické Studio Divize.

Internet nefunguje, notebook se už nerozsvítí. Kohoutek neuroní ani kapku vody. Tma tmoucí. Začíná vám být zima a oblíbený obchod naproti je zabedněný. Nastala apokalypsa? Snad ještě ne, jen se poškodilo něco v křehkém soukolí civilizace, jak ji známe. Na tomto půdorysu založila Magdalena Vožická konstrukci rozšířeného vydání své knihy.

V textu spojuje znepokojivé vize s věcným přístupem k jejich řešení, lidovou moudrost a zkušenosti s dopady bezuzdné spotřeby a filosofie soustavného růstu. Palčivé téma podává osobitým způsobem, odlehčeným i díky částem s fiktivním příběhem muže, který se po odchodu z velkoměsta vypořádává s nástrahami života na venkově.

,,Nejsem praktikující spisovatelka, spíš píšící praktik. Díky tomu hledám pro svou rodinu i čtenáře řešení ve svízelných až krajních situacích," říká ke své knize Magdalena Vožická. ,,Myslím, že titul může uspokojit skalní preppery i lidi jen nespokojené se současným stavem věcí a pokukující po větší nezávislosti a soběstačnosti."

Erudici autorky dokládá množství vyzkoušených postupů a receptů. Pro ty, kdo už prožívají nebo si plánují naplnit sen o vlastní usedlosti či domku se zahrádkou, jsou určené rady z kuchyně, zahrady i chléva. Čtenáři zjistí, jak snadné je si připravit domácí chléb, sýr, tvaroh, zavařovat ovoce, a načerpají mnoho dalších podnětných informací. Najdou zde instrukce, jak pěstovat různé plodiny s důrazem na jejich výživnou, léčivou nebo vitaminovou hodnotu, jak chovat drobné zvířectvo, včely...

V knížce na čtenáře čekají také popisy, jak se dá připravit střelný prachu ze sanytru sesbíraného ze stěn chléva, jak budovat krechty a skladovat v nich potraviny, jak udit, sušit či zavařovat maso nebo jak v případě nouze ulovit a zužitkovat některá volně žijící zvířata.

Autorka většinu svých postupů a receptů vyzkoušela sama nebo s prarodiči na venkově, s nimiž strávila část života. Života tradičního, šetrného, s úctou k přírodě a půdě. ,,Magdalena se rovněž chrabře pouští do hrnčířství a stavebnictví. Úspěchy nepřeceňuje, nezdary přiznává a glosuje. Věřím, že publikum tuto autentičnost ocení. Stejně jako svěžest a nápaditost jejího psaní," konstatuje redaktorka Eva Hauserová, která knihu přivedla k druhému, rozšířenému vydání.

Knížka Jak přežít konec civilizace aneb Cesta k soběstačnosti je k dostání výhradně on-line prostřednictvím e-knihkupectví www.biobooks.cz.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí