zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Čemu věnovat pozornost o Vánocích? Stravě vašeho psího miláčka!

07.12.2020
Domov
Ekostyl
Obecné
Příroda
Čemu věnovat pozornost o Vánocích? Stravě vašeho psího miláčka!

Během vánočních svátků je typické, že se všude vyskytuje mnoho jídla a stoly přetékají dobrotami. Lákavé je to jak pro nás, tak pro naše zvířecí miláčky. A kdo by neodolal psím očím a nevinnému výrazu, který vás prosí o kousek cukroví, že? Jenže právě tohle může vašeho psa pěkně potrápit. Na co se zaměřit a jak se vyhnout přejídání psa, nebo krmení nevhodnými potravinami právě během svátků? Dozvíte se to v tomto článku.

Co by váš pejsek rozhodně neměl dostávat?

Ať už jde o jídlo, alkohol nebo dárky, během sváteční sezóny je snadné si je dopřát. Důsledky nadměrné shovívavosti jsou pro člověka bolavý žaludek, hlava nebo prázdná peněženka, ale pro domácí mazlíčky mohou být důsledky vážné. Psi mají odlišné zažívací ústrojí, takže i když nám ta jedna rumová kulička navíc nebo kousek šunky nemusí ublížit, pro domácí mazlíčky to může být škodlivé. Pes by měl běžně dostávat hypoalergenní a vyváženou stravu, toto jsou běžná jídla, kterým by se vaše ,chlupatá miminka' měla na Vánoce vyhnout.

Mléko, sýr a mléčné výrobky

Dopad mléka na vašeho domácího mazlíčka se může lišit. Někteří psi ho mohou bez problémů jíst, zatímco jiní mají akutní bolesti a alergické reakce.

Čokoláda

Čokoláda a další kofeinované potraviny a nápoje obsahují látku zvanou theobromin, která je toxická pro kočky a psy a způsobuje nevolnost, zvracení, průjem, problémy se srdcem, třes a záchvaty. Množství theobrominu závisí na druhu a kvalitě čokolády. Tmavší čokolády mají vyšší dávky a jsou považovány za toxičtější. Čokoláda také obsahuje kofein, který může způsobit neklid domácích mazlíčků a rychlé dýchání, bušení srdce a třes svalů.

Hrozny a rozinky

Hrozny a rozinky mohou být pro vašeho psa velmi nebezpečné. Jsou vysoce toxické a jejich trávicí systém je nedokáže snadno zpracovat. Váš pes může brzy po jídle začít zvracet, což vede k dehydrataci a selhání ledvin. Veterináři doporučují uchovávat hrozny a rozinky mimo dosah mazlíčků.

Česnek a cibule

Syrový česnek a cibule mohou způsobit gastrointestinální potíže a chudokrevnost, pokud jsou konzumovány ve velkém množství. Je nepravděpodobné, že by malé množství způsobilo nějaké problémy, ale prodloužená konzumace může vést k problémům s trávením.

Alkohol

Alkohol je škodlivý pro kočky i psy a je třeba se mu vyhýbat. Psi mohou trpět selháním ledvin, protože jejich zažívací systém není vybaven tak, aby zvládli příjem alkoholu.

Vařené kosti

Vařené kosti nejsou vhodné pro vašeho mazlíčka, protože se mohou roztříštit a způsobit vnitřní poranění. Krmte svého mazlíčka pouze syrovým masem a kostmi, protože je menší pravděpodobnost zranění.

Je dobré dávat vašemu psovi jídlo od stolu?

Naprostá většina majitelů prostě neodolá pohledům svého pejska a ráda mu dá nějakou tu drobnost od stolu, například během oběda, či večeře. Jenže většina lidské stravy není pro psy vhodná a často ani nemusí být vůbec stravitelná. Pokud tedy chcete vašemu psovi čas od času dopřát a něco z vašeho talíře mu dát, mělo by se jednat o nekořeněné, vařené maso, či zeleninu. Takovéto položky můžete také přidávat do jídelníčku vašeho psa pravidelně, pro ozvláštnění a zpestření jeho stravy.

Dívejte si také pozor na nežádoucí přejídání, jelikož malé pamlsky od stolu se mohou rychle zvrtnout a váš pes tak bude přijímat daleko více potravy než by měl, což by například přes zimu, kdy může být pohyb venku snížený kvůli nepříznivému počasí, mohlo vést k ukládání excesivního tuku a dalším zdravotním problémům.

Starejte se o kvalitní stravu vašeho mazlíčka

Pokud chcete aby vás pes byl šťastný a spokojený, určitě stojí za to, věnovat pozornost tomu, čím ho krmíte. Rozhodně se vyhýbejte krmení nevhodnými potravinami, které jsme zmínili výše a snažte se, aby se váš pejsek nepřejídal. Dávejte mu kvalitní stravu plnou vitamínů a v případě, že si nejste jistí, nebojte se konzultovat s vaším veterinářem.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí